Reklama

Brazylijski śpiew, afrykańska muzyka i indyjski taniec, czyli Brave w czwartek

04/07/2012 00:00

W czwartek specjalnie dla wrocławskiej publiczności, swoją terapeutyczną moc śpiewu zaprezentuje grupa Meninas de Sinhá z Brazylii. Scenę Brave Festival odwiedzi również indyjska grupa taneczna Terah Taali i Ambuya Nyati – pochodząca z Zanzibaru artystka zaprezentuje utwory mbira w towarzystwie swojej córki Spiwe Juma. Wieczorem odbędzie się pokaz kolejnych filmów 7. edycji PrzegląduFilmowego Brave Festival.

 


Już o godz. 17:30 za sprawą hipnotycznego tańca Terah Taali publiczność festiwalu przeniesie się do Indii. Dziś i jutro na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego zaprezentuje się bowiem zespół kobiet z Radżastanu. Zaraz potem, o godz. 19:00 w ramach Brave Transmissions w Synagodze Pod Białym Bocianem wystąpi Meninas de Sinhá, grupa starszych kobiet z Brazylii, która poprzez śpiew jednoczy marginalizowane z różnych względów kobiety.

Głównym wątkiem każdej z pieśni Meninas de Sinhá jest przekonanie o tym, że spotkanie z drugim człowiekiem może odmienić życie, a integracja we wspólnocie wpływa ściśle na poczucie szczęścia każdego z nas. Brazylijska grupa, oprócz swojego dzisiejszego i jutrzejszego koncertu, wystąpi również z wrocławską grupą Mamatucada, z którą przejdzie w muzycznej paradzie Promenadą Staromiejską.

Po koncercie brazylijskiej grupy, na scenie Synagogi wraz ze swoją córką wystąpi pochodząca z Zimbabwe Ambuya Nyati. Wrocławska publiczność będzie miała okazję poznać muzykę z gatunku mbira, praktykowaną od wieków wśród ludu Shona. Jej nadrzędną funkcją jest umożliwienie kontaktu ze światem zmarłych przodków i opiekunów plemienia. Równocześnie słowo mbira odnosi się do niezwykle popularnego na kontynencie afrykańskim instrumentu, którego zachwycającebrzmienie wprowadza słuchaczy w rodzaj transu, wynosząc ich ponad realne tu i teraz. Ambuya Nyati nauczyła się grać mbira w snach, gdy była jeszcze dzieckiem. Świadectwem jej wyjątkowych zdolności jest także fakt stałego połączenia z duchem pradziadka, Sekuru Nyathi.

Występ Nyati będzie można zobaczyć również w piątek.

Reklama


W Klubie Festiwalowym Mleczarnia w ramach Forum Kobiet o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie, podczas którego zaproszone artystki z grupy Meninas de Sinhá, poprzez dyskusję z publicznością postarają się odpowiedzieć na pytanie: Jak walczyć o szczęście ludzi starszych?

Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie wspierania ludzi starszych poprzez kulturę oraz problem ich marginalizowania. Sesję poprowadzi Paulina Wilk. Wieczorem, podczas odbywającej się w ramach Brave 7. edycji Przeglądu Filmowego, we wrocławskim DCF-e zobaczymy filmy w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts. W pierwszym z nich zaprezentowany zostanie bardzo osobisty film marokańskiej reżyserki Fatimy Jebli Ouazzani „W domu mojego ojca” będący próbą zmierzenia się autorki z kulturą, z której się wywodzi. W ramach Brave Focus wyświetlony zostanie też drugi blok krótkometrażowych filmów „Maroko. Ciało i Dusza” w reżyserii Izzy Genini.

W cyklu Brave People Doc zobaczymy natomiast biografię zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla Alberta Schweitzera wreżyserii Jerome Hilla oraz niemiecki obraz „Księżyc Słońce Kwiat Gra: Prawdziwa Bajka” o irańskiej poetce Foruq Farrochzad, która adoptuje chłopca z ośrodka dla trędowatych.

Na koniec w ramach Brave Context wyświetlony zostanie przejmujący dokument „Wszystko o mojej babci” Mahmouda Kaaboura opowiadający o mieszkającej w Bejrucie babci reżysera – niezwykle mądrej i doświadczonej kobiecie, która po śmierci męża staje się głową całego rodu, a zarazem strażniczką jego tradycji i historii.

Wieczór zakończy się w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, którą już od godz. 22:00 wypełni muzyka z gatunków etno funk, jungle roots i tripu w wykonaniu Enay, Kwasiora, Brain Pain i Rekombinacji.


bs/inf. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości