Reklama

Jest data otwarcia dolnośląskiego odcinka trasy ekspresowej S5 [ZDJĘCIA GOTOWEJ DROGI]

02/11/2017 21:39

Na ten moment Dolny Śląsk czekał latami. Budowa dolnośląskiego odcinka drogi S5, łączącej Wrocław z Poznaniem, dobiegła końca. Oznacza to nie tylko szybki dojazd do stolicy Wielkopolski, ale też mniejsze korki na drodze krajowej nr 5 pod Wrocławiem.

Droga ekspresowa S5 łączy Dolny Śląsk z północną częścią Polski, a autostradę A4 z autostradą A2. Ułatwi transport dalekobieżny i odciąży sieć dróg lokalnych. Dolnośląski odcinek S5, czyli Korzeńsko-Wrocław, ma niemal 50 kilometrów. Całkowity koszt projektu to prawie 1,9 mld zł, z czego blisko połowa dofinansowana została przez Unię Europejską. Umowy z wykonawcami dolnośląskiej S5 podpisane były w trzecim kwartale 2014 r.


Inwestycja jest podzielona na trzy etapy, które stanowiły osobne zadania, realizowane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w systemie "projektuj i buduj". Pierwszy fragment ma ok. 15 km, zaczyna się w Korzeńsku i kończy na wysokości miejscowości Sanie. Zbudowało go konsorcjum firm Budimex i Strabag. Wykonawcą drugiego, 14-kilometrowego odcinka do węzła Trzebnica był hiszpański Dragados, a trzeciego (19 km do węzła Widawa) - włoskie Astaldi.

Reklama

W ramach pierwszego zadania wybudowano dwa węzły drogowe: Żmigródek oraz Żmigród, dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, 14 obiektów mostowych, z których największym jest most nad rzeką Barycz i Młynówka oraz linią kolejową relacji Wrocław-Poznań. Zrealizowany został metodą nasuwania podłużnego, a jego długość to 748 metrów. Ma dwie równoległe estakady, oddzielne dla każdej jezdni drogi ekspresowej. Obie jezdnie mostu mają po 3 pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy oraz pas awaryjny.


W zadaniu drugim powstało 14 mostów, dwa węzły drogowe i 22 przepusty, a niedaleko węzła Prusice mieści się Obwód Utrzymania Drogi Krościna, który będzie bazą służb liniowych GDDKiA wraz z magazynem sprzętu potrzebnego do zimowego utrzymania drogi. Natomiast zadanie trzecie objęło trzy węzły drogowe, 18 mostów i dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Reklama

- Kontraktowy termin oddania dolnośląskiego odcinka trasy S5 do ruchu to 10 grudnia - informuje Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Reszta trasy, prowadząca do Poznania, zostanie otwarta w ciągu najbliższych dwóch lat.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości