Reklama

Koleje Dolnośląskie budują nową halę. 30,5 mln zł dofinansowania na inwestycję

26/05/2021 09:44

Samorząd województwa dolnośląskiego dofinansuje budowę nowej hali serwisowej Kolei Dolnośląskich. We wtorek przedstawiciele samorządu i przewoźnika podpisali umowę na dofinansowanie w wysokości 30,5 mln zł. Nowa hala powstanie w Legnicy, jednak będą w niej serwisowane pociągi kursujące po całym Dolnym Śląsku.

Dzięki wsparciu województwa dolnośląskiego przewoźnik w całości może zabezpieczyć rozbudowę swojego zaplecza technicznego. We wtorek zarząd Kolei Dolnośląskich – prezes Damian Stawikowski oraz Wojciech Zdanowski – podpisali z zarządem województwa dolnośląskiego reprezentowanym przez marszałka Cezarego Przybylskiego i Tymoteusza Myrdę umowę o dofinansowanie rozbudowy hali serwisowej. Pozwala to na zabezpieczenie dużej części inwestycji, której budowa ma rozpocząć się wraz z końcem bieżącego roku.


– Modernizacja naszego centrum serwisowego nabiera tempa. Nowa inwestycja ma na celu przede wszystkim umożliwić nam prawidłową realizację procesów utrzymania pojazdów – komentuje prezes Kolei Dolnośląskich, Damian Stawikowski. – Środki, które otrzymaliśmy od województwa, pozwolą nam w dużej części zabezpieczyć finansowanie tej inwestycji. Pozostałą część kwoty będzie stanowić wkład własny Kolei Dolnośląskich – dodaje.

Reklama

Efektem planowanego przedsięwzięcia będą niższe koszty funkcjonowania w przypadku realizacji samodzielnych przeglądów taboru. Hala serwisowa zostanie wyposażona w system, który umożliwi dokonywanie przeglądów pojazdów do poziomu P4.


– Jest to inwestycja o znaczeniu regionalnym, wzmacniająca potencjał i konkurencyjność województwa dolnośląskiego – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Własne zaplecze techniczne daje możliwości realizacji przeglądów wyższego rzędu we własnym zakresie, co znacząco obniża koszty związane z tymi przeglądami. Inwestycja Kolei Dolnośląskich wpłynie również pozytywnie na poziom rekompensaty. Przy tej samej pracy KD będą mogły uzyskać niższe koszty, co wiążę się z niższą rekompensatą płaconą z budżetu województwa dolnośląskiego – tłumaczy.

Reklama

Nowoczesne centrum serwisowe


Pierwsze informacje o możliwości rozbudowy zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich pojawiły się latem 2020 roku, kiedy ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej hal serwisowych. Po wyłonieniu pracowni i zaakceptowaniu wstępnych planów rozbudowy, spółka w maju 2021 roku ogłosiła przetarg na wykonawcę inwestycji.


Zmodernizowana hala będzie wyposażona m.in. w wiaty, drogi wewnętrzne, nadziemną i podziemną infrastrukturę techniczną czy zbiorniki i dystrybutory na paliwo. W związku z szerokim zakresem przedsięwzięcia, uruchomienie funkcjonalnego kompleksu serwisowo-remontowego przewidywane jest na pierwszy kwartał 2023 r.

Reklama

Środki przeznaczone na dofinansowanie zaplecza technicznego pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


bas/mat.prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości