Reklama

Kolejne wrocławskie osiedla zostaną objęte strefą płatnego parkowania?

25/06/2018 12:41

W poniedziałek do wrocławskiego ratusza trafił wniosek o rozszerzenie strefy płatnego parkowania o sześć kolejnych osiedli. Radni osiedlowi, którzy są pomysłodawcami tego projektu, uważają, że zmuszenie kierowców do płacenia za parkowanie zwiększy rotację aut w śródmieściu, gdzie już teraz kierowcy mają ogromne problemy ze znalezieniem miejsc.

–  Obecna strefa płatnego parkowania we Wrocławiu została wyznaczona w 2003 roku, kiedy na tysiąc mieszkańców przypadało 300 samochodów. Teraz ta liczba jest dwa razy większa, a do Wrocławia wjeżdża codziennie około 200 tys. samochodów – wylicza Jola Niezgodzka , przewodnicząca zarządu osiedla Stare Miasto.


Zdaniem radnych osiedlowych rozszerzenie strefy płatnego parkowania zachęci część kierowców do pozostawienia samochodu i poruszania się po mieście komunikacją miejską. To ma sprawić, że w mieście będzie bezpieczniej i ładniej. – Stan śródmiejskich dróg, chodników i terenów zielonych jest coraz gorszy. Parkowanie w centrum miasta, a szczególnie w miejscach niedozwolonych ( w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych) uniemożliwia dobrą widoczność dla kierowców, a tym samym powoduje niebezpieczeństwo dla najsłabszych uczestników ruchu, czyli pieszych i rowerzystów – tłumaczy Niezgodzka .

Reklama

Zgodnie ze złożonym w poniedziałek w ratuszu wnioskiem, strefa płatnego parkowania miałaby zostać rozszerzona o osiedla: Nadodrze, Ołbin, Przedmieście Świdnickie, Przedmieście Oławskie, Tarnogaj i Szczepin.


Projekt uchwały nie zakłada jednak objęcia całych osiedli strefą, a jedynie miejsc, które wskażą rady osiedli i mieszkańcy, którzy będą mogli wnioskować o wyznaczanie płatnych miejsc postojowych. Pomysłodawcy chcą, żeby osoby zameldowane na terenie osiedli, które mają zostać objęte strefą, były upoważnione do zakupu abonamentu w wysokości 100 zł rocznie, pozostałe osoby płacące podatki we Wrocławiu 150 zł, a wszyscy inni 300 zł lub 2 złote za pierwszą godzinę (tak jak w strefie C).

Reklama

–  Chcielibyśmy, żeby samochody parkowały krótko. Żeby była rotacja – mówi Irena Golczak , radna z osiedla Przedmieście Świdnickie. – Chcemy odciążyć centrum miasta od samochodów, szczególnie tych, które wjeżdżają do centrum miasta i powinny w krótkim czasie, po załatwieniu swoich spraw wyjeżdżać z tej części miasta – dodaje.


Pieniądze, które miasto zarobi na abonamentach i opłatach od kierowców, miałby być przeznaczane na remonty chodników, dróg rowerowych, skwerów i zieleńców na osiedlu, na którym zostały uiszczone.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości