Nowe ogłoszenie, powieszone na furtce wejściowej do biura rady i zarządu osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, wywołało ostrą dyskusję wśród mieszkańców. Poszło o maseczki.
"Maseczki niewymagane. Chcemy widzieć Twój uśmiech" - kartka o tym brzmieniu zawisła w ostatnich dniach na furtce prowadzącej do siedziby rady i zarządu osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice przy ul. Pautscha 4, mimo że według aktualnych przepisów w obiektach instytucji publicznych i w zamkniętych przestrzeniach zasłanianie twarzy maseczką ze względu na epidemię koronawirusa jest obowiązkowe.
Kwestia ta mocno podzieliła mieszkańców. Część z nich jest oburzona, część popiera ogłoszenie. "Jak można w czasie czwartej fali wywiesić coś takiego", "Wreszcie ktoś myśli samodzielnie" - można przeczytać w dyskusji w mediach społecznościowych, w której wziął udział także ustępujący przewodniczący zarządu osiedla, Mateusz Janusz, który zapowiedział, że kartka będzie tam wisieć tak długo, jak długo będzie pełnić funkcję. "W biurze, za które odpowiadam, nie dopuszczam egzekwowania nielegalnych przepisów w formie rozporządzenia" - napisał na Facebooku.
- Informacja o nieobowiązkowych maseczkach została wywieszona na moją prośbę. Nigdzie nie odnosiłem się do kwestii medycznych, po prostu przepisy dotyczące nakazu zamaskowania godzą w konstytucyjne wolności i przekraczają delegację ustawową, co potwierdzają wyroki niezawisłych sądów. Część osób zarzuca mi polityczne działanie, co jest nieprawdą, podczas całej mojej działalności w Zarządzie Osiedla starałem się działać po prostu na korzyść mieszkańców, podobnie jak większość radnych. A ślubując na radnego 4 lata temu zobowiązałem się do przestrzegania Konstytucji RP. Zachęcam do zapoznania się z działaniami, które podjęliśmy na rzecz Osiedla - mówi Mateusz Janusz, Przewodniczący Zarządu Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice (do czasu wyboru nowego zarządu).
Tymczasem po wyborach do rad osiedli, jakie miały miejsce 17 października, rada osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice ma już zatwierdzony nowy skład, będzie też wybierać nowego szefa. Dotychczasowy przewodniczący przestaje pełnić obowiązki w radzie. Wygląda na to, że wraz z nim zniknie też kartka.
- Nowa kadencja rady osiedla zostanie zaprzysiężona 8 listopada. Wtedy też zostaną wybrani jej przewodniczący i wiceprzewodniczący. Nowy przewodniczący w listopadzie zwoła pierwszą sesję i powoła nowe władze, w tym zarząd. Zapewniam, że dopełnimy wszelkich starań, by postępować zgodnie ze wszystkimi rygorami epidemicznymi - zapowiada Iwona Jędrychowska, wybrana do nowej rady.
I dodaje: - Obiekt Rady Osiedla jest instytucją samorządową Gminy Wrocław. Podlega rygorom epidemicznym, obowiązującym we wszystkich instytucjach użyteczności publicznej. Tutaj nie może być dowolności.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze