Reklama

Miasto wykłada miliony na przebudowę Grafitu, a z hali uciekają kupcy

22/02/2013 00:00

Prezydent Wrocławia zdecydował, że przekaże 4 mln zł z miejskiej kasy spółce Wrocławskie Mieszkania na przebudowę hali Grafit. Większość powierzchni zostanie przerobionych na biura. A co z kupcami? - Ich sytuacja nie jest łatwa. Część najemców opuściła obiekt, a nowi wprowadzą się po zakończeniu adaptacji - mówią przedstawiciele spółki zarządzającej Grafitem.

Przypomnijmy, jesienią ubiegłego roku władze Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która na budowę hali kupieckiej Grafit przy ul. Namysłowsiej wydała 36 mln złotych, rozważały sprzedaż obiektu.

Hala, otwarta z wielką pompą w maju ubiegłego roku, okazała się bowiem niewypałem. Grafit świecił pustkami, większości stoisk kupieckich nie udało się wynająć, a pieniądze od najemców nie pokrywały wysokości rat zaciągniętego na budowę hali kredytu.

Grafit nie poszedł jednak pod młotek - ARAW wydzierżawił go innej miejskiej spółce, Wrocławskim Mieszkaniom. Pod koniec stycznia prezydent Wrocławia wydał zarządzenie o wniesieniu do spółki, która od 1 stycznia zarządza obiektem, dopłaty w wysokości 4 mln złotych. Te pieniądze zostaną wydane na przebudowę hali.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie zmieni się wnętrze obiektu.

- Koncepcja nie została jeszcze zakończona, jednak planowane jest utrzymanie powierzchni handlowych, usługowych i biurowych - wyjaśnia Izabela Czuban ze spółki Wrocławskie Mieszkania.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, obecnie na rynku nieruchomości stosunkowo najlepiej sprzedaje się powierzchnia biurowa, dlatego część stoisk handlowych (zwłaszcza na pierwszym piętrze) zostanie przebudowana na biura. Zapewniają jednak, że  miejsca dla kupców nie znikną zupełnie, a powierzchnie handlowe na parterze są planowane w nowym zagospodarowaniu.



Pracownicy Wrocławskich Mieszkań przyznają, że sytuacja kupców w Graficie nie jest łatwa. Część najemców opuściła obiekt, a nowi wprowadzą się dopiero po zakończeniu adaptacji.

- Prawo do wypowiedzenia umowy przysługuje każdej ze stron umowy, jednocześnie należy podkreślić, że spółka nie wypowiedziała żadnej umowy najmu - zapewnia Izabela Czuban.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że prace przy przebudowie będą prowadzone etapami - tak, by potencjalni najemcy mogli wprowadzić się do Grafitu jak najszybciej.

- Zmiany i adaptacje pomieszczeń wymagają przeprowadzenia przetargów, zatem czas zakończenia jest wydłużony o czas przeprowadzenia procedur - dodaje Izabela Czuban.

Wrocławskie Mieszkania zakładają obecnie dwa etapy przebudowy. Pierwszy obejmie drugie piętro i zmianę aranżacji na parterze, a drugi - przebudowę pomieszczeń na pierwszym piętrze. Aktualnie trwa sporządzanie kosztorysu dla pierwszego etapu, a wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg.


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości