Reklama

Naukowcy kontra kryzys klimatyczny. Powstała Międzyuczelniana Akademia Klimatu

04/02/2022 15:56

Trzy uczelnie – Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – zawarły umowę o stworzeniu pierwszej w kraju Międzyuczelnianej Akademii Klimatu. Będzie to konsorcjum studiów podyplomowych.

Studium Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK) to pierwsza taka inicjatywa trzech uczelni – technicznej, ekonomicznej i humanistycznej – ze wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu: Fundacji Banku Ochrony Środowiska (Fundacji BOŚ), Fundacji Biznes dla Klimatu i Fundacji Edukacji Klimatycznej. 


Umowę podpisali rektorzy uczelni: w imieniu AGH – prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, ze strony SGH – dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, a ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. dr hab. Przemysław Wiszewski

Reklama

- Zmiany klimatyczne to wyzwanie globalne, jedno z najważniejszych w dzisiejszym świecie. To problem, z którym nauka musi się mierzyć, jeśli mamy przetrwać jako gatunek – uzasadnia tę inicjatywę prof. Wiszewski


MAK to kompleksowa oferta, skierowana do profesjonalistów, chcących rozwijać wiedzę i praktyczne umiejętności w obliczu zmian klimatu. Studium zostało opracowane z myślą o pracownikach urzędów miast i jednostek miejskich, administracji rządowej i samorządowej, przedstawicielach biznesu oraz firm produkcyjnych i usługowych, w tym konsultingowych, prawniczych i finansowych.  

Reklama

- MAK tworzą trzy bardzo dobre ośrodki naukowe. Każda z uczelni wnosi merytorycznie wartość typową dla danej jednostki. Tym samym nasze studia będą tworzone przez doskonałych inżynierów, ekonomistów i humanistów. Jestem przekonany, że z naszej oferty kształcenia będąj korzystać słuchacze różnych sektorów i branż – mówi rektor AGH, prof. Jerzy Lis


Zgodnie z umową funkcję lidera konsorcjum strony umowy będą obejmowały kolejno, każda przez okres jednej edycji studiów. Na pierwszego lidera wyznaczono SGH, a następnie - AGH i UWr. 

Reklama

- Kooperacja instytucji, firm z różnych sektorów czy uczelni wyższych w dzisiejszych czasach, kiedy kryzys klimatyczny jest faktem, wydaje się niezbędna, a wręcz nieunikniona. Ze zmianami klimatu sami sobie nie poradzimy, stąd właśnie idea konsorcjum – tłumaczy prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH.


Zajęcia w ramach MAK będą organizowane przez wszystkie uczelnie, współtworzące studium, i prowadzone przez uznanych specjalistów, także przedstawicieli innych uczelni wyższych i biznesu. 


Istotnym elementem kształcenia w ramach MAK będą prace dyplomowe o złożonym i interdyscyplinarnym charakterze, z aspektem praktycznym. Da możliwość realizacji prac dyplomowych w kilkuosobowych zespołach interdyscyplinarnych (np. finansista, inżynier i humanista), co pozwoli na pogłębione analizy oraz na praktyczną komunikację międzysektorową. 

Reklama

Umowę w sprawie konsorcjum studiów podyplomowych zawarto na czas nieokreślony. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości