Reklama

Od środy działa odcinkowy pomiar prędkości na A4

17/09/2025 12:12

Dziś o godzinie 12 uruchomiliśmy odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Kąty Wrocławskie i Pietrzykowice - poinformował portal TuWroclaw.com Generalny Inspektorat Transportu Drogowego. Prędkość jest mierzona na odcinku 7,6 km. Obowiązuje tam ograniczenie do 110 km/h, a dla samochodów ciężarowych - do 80 km/h..


Odcinkowy pomiar prędkości na kolejnym odcinku A4 został włączony już w piątek. Przez ostatnie dni nie wystawiał jednak jeszcze mandatów, bo trwało testowanie systemu. Testy już się zakończyły i od dziś system działa już oficjalnie.

Na A4 między Kątami Wrocławskimi a Pietrzykowicami obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h, a dla samochodów ciężarowych - do 80 km/h. Nie oznacza to jednak, że już przy takich prędkościach dostaniemy automatyczne wezwanie do zapłacenie mandatu. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że dopuszcza granicę błędu kierowcy wynoszącą 10 km/h. Oznacza to, że system zarejestruje tylko te sytuacje, w których kierowcy auto osobowych pojadą szybciej niż 120 km/h, a ciężarówek - ponad 90 km/h.

Reklama

Stawki mandatów - odcinkowy pomiar prędkości na A4

Ile zapłacimy? Stawki mandatów i punktów karnych będą następujące

  • jazda z prędkością 121 - 125 km/h – 100 zł + 3 punkty karne
  • jazda z prędkością 126 - 130 km/h – 200 zł + 3 punkty karne
  • jazda z prędkością 131 - 135 km/h – 300 zł + 6 punktów karnych
  • jazda z prędkością 136 - 140 km/h – 400 zł + 6 punktów karnych
  • jazda z prędkością 141 - 150 km/h – 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia) + 10 punktów karnych
  • jazda z prędkością 151 - 160 km/h – 1000 zł (2000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia) + 13 punktów karnych
  • jazda z prędkością 161 - 170 km/h – 1500 zł (3000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia); + 15 punktów karnych
  • jazda z prędkością 171 - 180 km/h – 2000 zł; (4000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia) + 15 punktów karnych
  • jazda z prędkością ponad 180 km/h – 2500 zł (5000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia) + 15 punktów karnych

Co zrobić, gdy dostaniesz wezwanie?

W przypadku przekroczenia prędkości system będzie generował automatycznie wezwania do właścicieli samochodów. Będą do nich dołączone zdjęcia. Właściciel zostanie wezwany do wskazania, kto w momencie wykonania fotografii siedział za kierownicą.

Właściciel ma trzy wyjścia:

  • przyznaje się, że to on kierował i popełnił wykroczenie oraz przyjmuje mandat lub odmawia jego przyjęcia i decyduje się na wizytę w sądzie
  • wskazuje innego kierowcę, który prowadził pojazd
  • odmawia wskazania kierowcy (wtedy dostanie mandat za niewskazanie sprawcy, może też odmówić przyjęcia mandatu i zdecydować, by sprawę rozpatrzył sąd)

Dopiero kolejny etap to mandat - za przekroczenie prędkości albo za niewskazanie sprawcy. A jaki mandat można dostać za niewskazanie kierowcy, który popełnił wykroczenie? To od 800 do 5000 złotych. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/09/2025 14:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości