Kapituła Pięknego Wrocławia przyznała nagrody i wyróżnienia w kolejnej edycji tego konkursu, który od 28 lat jest organizowany przez miasto i Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Grand Prix otrzymało Liceum Ogólnokształcące nr V. Nagrodzono też Wyspę Daliową.
Sześcioosobowa kapituła pod przewodnictwem architekta miejskiego Piotra Fokczyńskiego wybrała najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia 2017 roku. Nagrody i wyróżnienia wręczono w piątek w Muzeum Architektury. Do konkursu wpłynęło 48 zgłoszeń (cztery obiekty zgłoszono 2 razy). – Tegoroczna, XXVIII, edycja nie zawiodła. Z każdym rokiem przybywa nam ciekawych, niebanalnych realizacji i kapituła ma coraz trudniejsze zadanie do wykonania – podkreślił Piotr Fokczyński.
Wyróżnienie i nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, która będzie przyznawana w przyszłym roku, otrzymały 2 obiekty: Przedszkole nr 23 (ul. Zwycięska 8a) i Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu (ul. Bierutowska 57-59).
Kapituła przyznała Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach głównych: budynek użyteczności publicznej (Liceum Ogólnokształcące nr V, ul. Jacka Kuronia 14), budynek mieszkalny wielorodzinny (Nowe Żerniki, ul. Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Aleja Architektów), budynek mieszkalny jednorodzinny (ul. Motylkowa) i budynek inżynierski w przestrzeni publicznej (Wyspa Daliowa). Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny. Grand Prix otrzymało Liceum Ogólnokształcące nr V.
– Wrocław to miasto witalne, w którym historia przeplata się ze współczesnością – powiedział wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.– Dlatego tez konkurs Piękny Wrocław napawa dumą i budzi apetyt na więcej. Nagrody przyznaliśmy za kreatywność, energię i odwagę, którą może się szczycić architektura Wrocławia – dodał Grehl, który podczas uroczystości został wyróżniony tytułem honorowego członka Towarzystwa Miłośników Wrocławia za szczególny wkład w rozwój architektury tego miasta. Architekci Zbigniew Maćków i Tadeusz Sawa-Borysławski otrzymali zaś złote odznaki Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
W kapitule, poza Piotrem Fokczyńskim zasiedli: Jan Paluchniak (Towarzystwo Miłośników Wrocławia), Wojciech Gryczyński (Towarzystwo Miłośników Wrocławia), Andrzej Poniewierka (architekt, rekomendowany przez prezydenta Wrocławia), Roman Rutkowski (Stowarzyszenie Architektów Polskich) i Aleksander Szarapo (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze