Od czwartku we wszystkich sklepach w Polsce będzie można płacić nową monetą o nominale 10 złotych. Wyda ją Narodowy Bank Polski. Moneta ma nietypowy kształt - serca. Jest wykonana ze srebra, a oprócz orzełka ma na odwrocie flagi Polski i Ukrainy. Jest też trójząb - ukraińskie godło. Identyczne monety o nominale 10 hrywien tego samego dnia wyda Narodowy Bank Ukrainy.
Nowe monety mają charakter kolekcjonerski. Będzie ich tylko 10000 (połowa trafi do Polski, połowa - na Ukrainę). Zgodnie z prawem można nimi będzie jednak płacić w każdym sklepie i muszą być przyjęte przez każdego sprzedawcę. - Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał - informuje Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie.
- Wspólna emisja srebrnych monet o nominale – odpowiednio – 10 złotych i 10 hrywien to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy - podkreśla NBP. - Ustalona wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy data emisji monet – 24 sierpnia – ma symboliczne znaczenie. W tym dniu Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości - dodaje. To już druga podobna inicjatywa - wspólne monety polsko-ukraińskie pojawiły się już w 2012 roku przy okazji Euro 2012.
Sprzedawca, któremu ktoś będzie chciał zapłacić nową monetą może mówić o dużym szczęściu. NBP sprzedaje je w cenie 950 zł (za zestaw 10 zł i 10 hrywien). - Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego - czytamy w komunikacie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze