Reklama

Płatny wjazd do centrum Wrocławia. Co próbują ukryć urzędnicy Jacka Sutryka?

25/01/2024 15:57

- Dementi! Płatny wjazd do centrum to bzdura! Nie ma takiego pomysłu - grzmi w wiadomości przesłanej dziś do mediów Tomasz Sikora z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Urzędnik kłamie. Taki pomysł jest, co wprost napisano w przyjętej przed dwoma tygodniami uchwale Rady Miejskiej Wrocławia. - Miasto Wrocław zabiega o zmianę przepisów, tak by umożliwić stworzenie systemu opłat za wjazd do strefy przez całą dobę podczas całego okresu funkcjonowania SCT - czytamy w dokumencie, za którego przyjęciem głosowali m.in. radni Jacka Sutryka.

Plany wrocławskiego ratusza ujawniliśmy na TuWroclaw.com w poniedziałek. Szybko zainteresowały się nimi także inne media. Dziś podległy Jackowi Sutrykowi urzędnik do kilkudziesięciu redakcji wysłał wiadomość, z prośbą "o przekazanie dalej" informacji o tym, że "Urząd Miejski Wrocławia nie pracuje nad żadną opłatą za wjazd do centrum miasta". Wiadomość taką nazywa "fejkniusem, który pojawił się we wrocławskiej przestrzeni publicznej" i dziwi się, że "mimo natychmiastowego dementi dalej się rozprzestrzenia". Dodaje, że pobieranie opłat to tylko jeden z pomysłów mieszkańców, a nie urzędu. Tekst urzędnika ukazał się już m.in. w finansowanym przez podatnikow serwisie wroclaw.pl.


Tyle, że to urzędnik mija się z prawdą. Jak jest faktycznie? Wrocław ma plany wprowadzenia płatnej strefy w centrum miasta, ale aby można je było zrealizować, chce zmiany przepisów. Tak, aby opłaty można było pobierać przez całą dobę i przez długie lata - dziś przepisy pozwalają robić to tylko od godz. 9 do 17 oraz tylko przez trzy pierwsze lata funkcjonowania strefy.

Reklama

Miejscy radni 11 stycznia 2024 - przed dwoma tygodniami - analizowali petycję jednego z mieszkańców, który proponował wprowadzenie opłat już teraz. Odrzucili ją, ale jednocześnie wyraźnie poinformowali, że Wrocław myśli o opłatach za wjazd do miasta w przyszłości. Zapisali to w załączniku do uchwały. Nie da się go już podmienić ani usunąć, bo 17 stycznia cały dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Czytamy tam: "Wprowadzenie takiej opłaty jest możliwe pod warunkiem zmian legislacyjnych. Miasto Wrocław zabiega o zmianę przepisów, tak by umożliwić stworzenie systemu opłat za wjazd do strefy przez całą dobę podczas całego okresu funkcjonowania SCT. W przypadku zmiany przepisów, zostanie przygotowana propozycja projektu uchwały wprowadzającej SCT uwzględniająca takie rozwiązanie.  Jednak byłaby to opłata za wjazd do obszaru znaczenie mniejszego niż wyznaczony granicami administracyjnymi miasta" 


Za uchwałą z takim zapisem głosowało 30 z 37 wrocławskich radnych, w tym wszyscy radni z klubu Jacka Sutryka. Miejscy radni opublikowanej informacji o planach pobierania opłat nie wzięli z sufitu. Powołują się na stanowisko, jakie 28 grudnia 2023 roku,  w imieniu p rezydenta Wrocławia  wyraził z astępca d yrektora  Departamentu Infrastruktury i Transportu  Urzędu  Miejskiego  Wrocławia.

Reklama

Kiedy opłaty za wjazd do Wrocławia miałyby obowiązywać? Na pewno nie od roku 2025, kiedy w mieście ma zostać wprowadzona strefa czystego transportu. Rada miejska (a to do niej należy decyzja w tej sprawie) podkreśla, że na teraz taka możliwość nie jest brana pod uwagę. Wrocław wróci do tych planów dopiero, gdy uda mu się nakłonić rząd do zmiany przepisów.


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości