Reklama

Przełom po latach. Jeszcze w tym roku nowe połączenie kolejowe z Wrocławia

27/09/2021 14:32

PKP PLK zapowiada, że już w grudniu siatka dolnośląskich połączeń kolejowych może wzbogacić się o dodatkowe pociągi do Świdnicy, które pojadą nową trasą przez Sobótkę. Operatorem połączenia mają być Koleje Dolnośląskie.

Jest szansa, że jeszcze w tym roku, po ponad 20 latach, pojedziemy pociągiem PKP z Wrocławia do Świdnicy. We wrześniu zakończono prace na torach między Wrocławiem i Sobótką, dzięki czemu pociągi towarowe kursują od Sobótki do Świdnicy. Przygotowywane są perony, przejazdy i mijanki. Inwestycja za ponad 200 mln zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Dolnośląskiego.


Kiedy tylko będzie to możliwe, na nową linię wyjadą pociągi Kolei Dolnośląskich, w tym hybrydowe. Nieoficjalnie mówi się o kilkunastu parach, ale to się dopiero okaże.

Reklama

Między Wrocławiem i Świdnicą podróżni skorzystają z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście. Przewidywany czas przejazdu całej trasy Wrocław Główny - Sobótka - Świdnica wyniesie około godziny, w zależności od liczby zatrzymań.


Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Montowane jest jasne oświetlenie oraz oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach będą umieszczane wiaty i ławki. Przewidziano także stojaki na rowery.

Reklama

- Na przedmieściach Wrocławia powstanie przystanek Bielany Wrocławskie. W obszarze miasta pociąg zatrzyma się na przystankach: Wrocław Partynice (blisko Zwycięskiej) i Wrocław Wojszyce (przy Grota Roweckiego). Aby maksymalnie ograniczyć czas zamknięcia przejazdów obok obu przystanków, perony usytuowano po obydwu stronach drogi - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.


Prace obejmują modernizację oraz remont przejazdów kolejowo-drogowych. Ustawiono już sygnalizatory urządzeń zabezpieczających oraz oświetlenie i monitoring. Roboty z branży automatyki i energetyki zapewnią właściwą pracę systemu sterowania ruchem pociągów. Do kursowania pociągów przygotowywane są mosty i wiadukty. Odnowiona została również m.in. przeprawa nad rzeką Ślęzą we Wrocławiu.

Reklama

Na stacji w Kobierzycach układ torów został gruntowanie przeprojektowany i jest przebudowywany. Powstaną tam dwukrawędziowy peron i nowa mijanka, która zapewni możliwość obsługi większej liczby połączeń.


Połączenie (linia nr 285) z Wrocławia przez Sobótkę Zachodnią do Świdnicy liczy ok. 60 km. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z maksymalną prędkością do 120 km/godz. Na tym odcinku został położony nowy tor, odnowiono blisko 30 obiektów inżynieryjnych; w tym 6 mostów i 3 wiadukty.


Inwestycja o wartości blisko 217 mln zł, „Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Główny - Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto”, jest współfinansowana ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.


mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości