Reklama

Remont torowiska na Biskupinie wznowiony po kilku miesiącach przerwy. Jest nowy projekt

30/11/2020 12:01

Wykonawca remontu torowiska na Biskupinie wrócił w poniedziałek na plac budowy po trzech miesiącach przerwy. Nowe rozwiązania konstrukcyjne torowiska wzdłuż ul. Olszewskiego zostały uzgodnione i zatwierdzone m. in. przez Zarząd Zieleni Miejskiej i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Remont trasy tramwajowej od byłej zajezdni Dąbie aż do pętli na Biskupinie (łącznie 3,5-km toru pojedynczego), wstrzymany na przełomie sierpnia i września po miesiącu, potrwa do 90 dni, a to oznacza, że torowisko zostanie oddane do użytku najpóźniej 28 lutego 2021 roku.


– Liczymy jednak na to, że uda się ten graniczny termin przyspieszyć. Należy jednak pamiętać, że praca w okresie zimowym niesie za sobą wiele trudności i ryzyk realizacyjnych, niezależnych od inwestora i wykonawcy. W przypadku intensywnych opadów i mrozów niektóre prace się wydłużają – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder

I dodaje, że traktuje tę inwestycję priorytetowo, dlatego wprowadza ponadstandardowe rozwiązania i procedury. Prace wykonawcy będą pod stałym nadzorem MPK. Spółka zatrudniła dodatkowego inspektora nadzoru inwestorskiego oraz inspektora nadzoru dendrologicznego, którzy specjalizują się w inwestycjach prowadzonych na objętych nadzorem konserwatorskim terenach i posiadają wymagane doświadczenie. Ich zadaniem będzie stała kontrola sposobu prowadzonych robót budowlanych i zapewnienie ich realizacji zgodnie z uzgodnieniami i decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Reklama

W pierwszych dniach wykonawca, Zakład Sieci i Zasilania, zajmie się pracami przygotowawczymi. Będzie to m. in. usunięcie posuszu z drzew oraz przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych i ręczne odkopanie wszystkich korzeni. Nowy projekt zakłada możliwość stosowania różnych rozwiązań konstrukcyjnych w zależności od położenia korzeni. Wykonawca zacznie także wprowadzać rozwiązania ujęte w Projekcie Ochrony Drzew. W tym samym czasie jeden z wykonawców na polecenie Zarządu Zieleni Miejskiej przeprowadzi redukcję i pielęgnację koron kilku drzew.


W sobotę, 5 grudnia, wykonawca przystąpi już do prac budowlanych, na które składają się wykonanie konstrukcji torowiska tramwajowego według nowych uzgodnionych rozwiązań projektowych, odwodnienia poprzez zastosowanie drenażu francuskiego oraz wykonanie sieci trakcyjnej i przejazdów w miejscach kolizji z układem drogowym.

Reklama

Konieczne jest też powtórne podbicie całego torowiska i uzupełnienie tłucznia 6 miesięcy po zakończeniu robót budowlanych, co będzie się wiązać z okresowym jego zamknięciem. Z uwagi na już udokumentowane, płytsze usytuowanie korzeni niektórych drzew może się okazać, że w pierwszym etapie nie będzie możliwości wykonania zielonego torowiska. Najpierw konstrukcja musi się w pełni ustabilizować, co może potrwać nawet dwa lata.


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości