Reklama

Rusza VII Światowy Kongres Polonistów. „Będziemy słuchać o tym, jak żyje język polski”

20/10/2021 12:18

Rusza VII Światowy Kongres Polonistów. Podczas trzech dni spotkań badacze, tłumacze i lektorzy z różnych stron świata będą debatować nad przeszłością i teraźniejszością języka polskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć podpisanie oświadczenia o zamiarze współpracy między Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców a Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego.

Kongres, organizowany w tym roku przez Uniwersytet Wrocławski odbędzie się w dniach 20-23 października, w trybie zdalnym. Udział w nim wezmą badacze, tłumacze i lektorzy języka polskiego ze wszystkich poza Australią zamieszkałych przez człowieka kontynentów. Tematami przewodnimi kongresu są archiwa i współczesność.


– To wydarzenie, którego początki datują się na rok 1998. Przyjadą na niego osoby z całego świata. Nie zauważyłem tylko przedstawicieli Australii i Antarktydy, ale jestem pewien, że i tam polonistyka się rozwija – mówi dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Arkadiusz Lewicki – Mam nadzieję, że obrady przyniosą owocne efekty – dodaje.

Reklama

– Kongres jednoczy wszystkich polonistów. Uczestniczą w nim wybitni tłumacze literatury polskiej, czyli ci, którym nasza kultura zawdzięcza – dopowiada organizatorka Kongresu, prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jednym z nich jest Tokimasa Sekiguchi, który poza wielkimi tekstami literatury przetłumaczył m.in. listy Fryderyka Chopina, którego konkurs w tej chwili trwa w Warszawie.


Kongresowi będzie towarzyszyć podpisanie oświadczenia o zamiarze współpracy między Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców (SJPiK) a Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol), które odbędzie się w czwartek, 21 października o godz. 16:00 w Międzynarodowym Domu Spotkań St. Marienthal w Ostritz (Saksonia).

Reklama

– Bardzo się cieszę, że z całego świata przybywają do nas miłośnicy polskiej kultury, że właśnie tu, gdzie na Uniwersytecie Wrocławskim niedawno powołaliśmy Ex-centrum Olgi Tokarczuk, będziemy słuchać o tym, jak żyje język polski – podsumowuje prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.


Pełen program wydarzenia znajduje się na stronie Kongresu.



 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości