Reklama

Selfie w kasku, a potem rajd po chodniku. Lawinowy wzrost mandatów


Wjeżdżanie z dużą prędkością na chodniki, przecinanie przejść dla pieszych i ignorowanie sygnalizacji świetlnej – to codzienność, z jaką zmagają się wrocławscy przechodnie ustępujący miejsca pędzącym dostawcom jedzenia. Straż Miejska sypie mandatami, a operatorzy największych aplikacji próbują dyscyplinować pracowników technologią, wymagając od nich przed rozpoczęciem pracy na przykład... obowiązkowego selfie w kasku.


Problem potwierdzają statystyki wrocławskiej Straży Miejskiej. W całym 2025 roku nałożono 28 mandatów na łączną kwotę 8300 zł, pouczono 37 rowerzystów i skierowano trzy wnioski do sądu.

Rok 2026 zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie. Od 1 stycznia do 5 maja strażnicy ukarali rowerzystów i motorowerzystów łącznie 68 mandatami na kwotę 19 100 zł. Wśród najczęstszych przewinień znalazło się niezastosowanie się do znaków zakazu ruchu w Rynku, za co wystawiono 27 mandatów. Strażnicy ukarali też 18 osób za przejazd z nadmierną prędkością, czyli taką, która była znacznie większa od prędkości pieszego. Ponadto 15 mandatów dotyczyło ignorowania sygnalizacji świetlnej, a osiem nałożono za nielegalny przejazd przez przejścia dla pieszych. Dodatkowo w pierwszych miesiącach tego roku pouczono już 34 osoby. 

Reklama

Jak podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej, działania te nie są przypadkowe. - Funkcjonariusze prowadzą działania zlecone na odprawach służbowych dotyczące nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów głównie w centrum Wrocławia, najczęściej w rejonie ulic Szewskiej, Kuźniczej, Świdnickiej, Ruskiej, Oławskiej, Kiełbaśniczej, Ofiar Oświęcimskich, a także na Placu Uniwersyteckim, Placu Solnym oraz na terenie Rynku – wymienia strażnik, zapowiadając kontynuację cyklicznych akcji z udziałem patroli rowerowych.

Zwróciliśmy się do największych operatorów aplikacji z pytaniem o to, jak weryfikują swoich współpracowników i w jaki sposób reagują na łamanie prawa. Przedstawiciele firm są zgodni, że bezpieczeństwo jest dla nich priorytetem, a winę za wykroczenia ponoszą indywidualnie kurierzy.

Reklama

Aleksandra Balcerzak z Biura Prasowego Ubera zaznacza, że aplikacja posiada szereg technologicznych rozwiązań mających dyscyplinować dostawców.

- Należą do nich m.in. odcinkowy pomiar prędkości, powiadomienia push dla kierowców i kurierów o przekroczeniu dozwolonej prędkości, weryfikacja posiadania kasku oraz 12-godzinny limit czasu pracy – wylicza Balcerzak, dodając, że każdy użytkownik platformy logując się do aplikacji, musi zrobić sobie selfie w kasku, a w przypadku potwierdzonego złamania prawa, konto kierowcy jest automatycznie blokowane do czasu wyjaśnienia sprawy. 

Reklama

Z kolei Łukasz Turczyński z Bolt Food podkreśla rolę edukacji i zgłoszeń od samych mieszkańców. Tłumaczy, że firma traktuje każde zgłoszenie bardzo poważnie i po otrzymaniu informacji o niebezpiecznych sytuacjach kontaktuje się z kurierem, przypominając mu o znaczeniu odpowiedzialnego zachowania. Zaznacza również, że w przypadku recydywy firma może czasowo lub całkowicie zawiesić dostęp partnera do platformy.

Przedstawiciele firmy Pyszne.pl wskazują zaś, że w 2025 roku odnotowali kilkanaście zdarzeń drogowych we Wrocławiu. Zaznaczają jednak, że statystyka ta obejmuje wszystkie możliwe przypadki, w tym te z winy innych kierowców czy zwykłe wywrotki na rowerze. Firma zwraca też uwagę na ważny niuans, tłumacząc, że pomarańczowy plecak nie zawsze oznacza kuriera pracującego bezpośrednio dla ich platformy, ponieważ często są to pracownicy zatrudnieni przez same restauracje.

Reklama

Pyszne.pl podkreśla, że wyposaża swoich dostawców w obowiązkowe kaski oraz odblaskowe ubrania, a także jako jedyna uczestniczyła w specjalnym spotkaniu z wrocławskim magistratem i strażą miejską, które dotyczyło bezpieczeństwa pieszych na chodnikach. W przypadku łamania przepisów platforma stawia na dodatkowe szkolenia BHP i rozmowy dyscyplinujące z kurierami. Co jednak kluczowe z perspektywy ewentualnych poszkodowanych przechodniów, firma posiada dedykowaną polisę OC dla kurierów rowerowych, która w razie wypadku podczas realizacji zamówienia pokrywa koszty strat u osób trzecich.

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2026 07:14
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości