Reklama

To prezydent Wrocławia zdecydował o podwyżkach w TBS

18/03/2022 11:03

To nie zarząd TBS, ale prezydent Wrocławia zdecydował o horrendalnych podwyżkach, które czekają 4 tysiące rodzin wynajmujących mieszkania TBS w mieście. Od czerwca zapłacą oni za miesięczny czynsz nawet o 300 złotych więcej. W marcu podrożało też ogrzewanie - również o kilkaset złotych miesięcznie. - Bardzo proszę przyjąć sytuację. Cała Polska po prostu płaci wyższe koszty. I cała wielka filozofia - oznajmił Jacek Sutryk. - Kto ma płacić te wyższe koszty? Ja mam płacić te wyższe koszty? Bardzo chętnie. Ale ja nie mam takich pieniędzy. I tyle - dodał prezydent Wrocławia.

-  Koszty finansowe, które ponosimy w związku z podniesieniem stóp procentowych, wzrosły o 780 procent - tak w liście do mieszkańców TBS jego zarząd tłumaczy podwyżki. Co w ciągu ostatnich lat podrożało o 780 procent? Nie wiadomo, bo zarząd nie przedstawia konkretów. Informuje za to o konkretnej podwyżce - miesięczny czynsz za 1 metr kwadratowy wzrasta od czerwca z 15,90 zł do 20,43 zł, a więc o 4,53 zł.

Zgodnie z przepisami o TBS, decyzję o zmienie wysokości czynszu może podjąć tylko zgromadzenie wspólników spółki. W przypadku TBS Wrocław jest ono jednoosobowe. Funkcję zgromadzenia wspólników pełni Prezydent Wrocławia.


- Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie ma żadncyh merytorycznych przesłanek do tego, żeby tak drastycznie podnosić czynsze - mówił w poniedziałek Kazimierz Fiurst, który przez 14 lat kierował wrocławskim TBS. Zaproponował Jackowi Sutrykowi swoją pomoc "w szybkim ustawieniu spółki na właściwe tory". I zaznaczył, że pierwszą decyzją powinno być wycofanie się z zapowiedzianych podwyżek.

Prezydent z pomocy skorzystać jednak nie chce. A dla protestujących mieszkańców ma radę: trzeba płacić.

Reklama

- To jest cała, wielka filozofia - mówił podczas internetowego wystąpienia Jacek Sutryk. - My wszyscy, którzy mamy kupione mieszkanie na kredyt, albo mieszkamy w swoich własnościowych domach czy mieszkaniach, wiemy o tym doskonale i musimy także przyjąć sytuację, że musimy płacić większe rachunki. Dokładnie tak samo jest w TBS. Przepraszam bardzo. W przeciwnym wypadku, to kto ma płacić te wyższe koszty, no kto ma płacić te wyższe koszty? Ja mam płacić te wyższe koszty? Bardzo chętnie. Ale ja nie mam takich pieniędzy. I tyle - mówił Jacek Sutryk. -  Dziwię się szczególnie młodym ludziom, którzy tego nie są w stanie zrozumieć. Czas najwyższy zejść na ziemię. To są rzeczy, na które nie mamy wpływu - dodał.


Prezydent ostrzegał też tych, którzy za namową prawników chcą walczyć o cofnięcie decyzji o podwyżkach, zapowiadając m.in. pozew zbiorowy przeciw miastu. - Pojawili się ludzie, którzy w tej trudnej sytuacji próbują dokonywać pewnych manipulacji i namawiać do pewnych rzeczy, które dla tych wszystkich, którzy za nimi pójdą, mogą się jakby źle skończyć - zagroził prezydnt. - Mogą kogoś wyprowadzić w pole w tym aspekcie prawnym. I nie radzę korzystać z tych usług, ponieważ one są wysoce niepewne. Także bardzo proszę przyjąć sytuację. Cała Polska po prostu płaci wyższe koszty. I cała wielka filozofia - skwitował Jacek Sutryk.


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości