Reklama

We Wrocławiu powstaje nawigacja dla... Księżyca

15/11/2021 12:21

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mają odegrać kluczową rolę w projekcie systemu naukowego, realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum. Chodzi o system nawigacyjny, który będzie wykorzystany do przyszłych misji księżycowych. Sfinansuje go Europejska Agencja Kosmiczna.

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała finansowanie projektowi ATLAS, który został złożony przez międzynarodowe konsorcjum. W jego skład weszli: prof. Krzysztof Sośnica, dr Radosław Zajdel i dr Grzegorz Bury, czyli naukowcy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W ramach realizowanego przez nich projektu zbadane zostaną „różne możliwości technologiczne dla systemu nawigacyjnego dla Księżyca, m.in. wykorzystanie obserwacji jedno- i dwukierunkowych pomiędzy Ziemią i satelitami, a także księżycowymi przekaźnikami i satelitami”. W planach jest też test z wykorzystaniem zaprojektowanego systemu nawigacyjnego składającego się z minimalnej liczby satelitów. Ma to na celu redukcję kosztów budowy całego systemu.

Systemy nawigacyjne są niezbędne w misjach satelitarnych monitorujących np. deformacje powierzchni Ziemi, jak i wzrost poziomu wód w morzach i oceanach. Pozwalają również na precyzyjne pozycjonowanie, synchronizację w czasie i autonomiczną nawigację.

Celem projektu NASA Artemis jest powrót ludzi na Księżyc w latach 2024-2028. System nawigacyjny będzie potrzebny misjom satelitarnym, systemom bezzałogowym oraz ludziom lądującym na Księżycu.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości