Reklama

Złote algi znów zakwitły tuż pod Wrocławiem. Zalew odcięty od Odry

18/08/2023 13:57

Złote algi, które - według urzędników - były przyczyną ubiegłorocznego masowego śnięcia ryb w Odrze, znów zakwitły pod Wrocławiem. Pojawiły się w połączonym z Odrą zbiorniku Czernica, zaledwie kilka kilometrów od granic Wrocławia. Dziś zdecydowano o odcięciu zalewu od Odry.


Pierwsze śnięte ryby wykryto w zbiorniku już w maju. Już wtedy stężenie złotych alg było w wodzie spore, dlatego zapadła decyzja o specjalnej rozpięciu siatki zabezpieczającej pomiędzy zbiornikiem Czernica a Odrą. Miała ona zapobiec przepływowi ryb. - To rozwiązanie tymczasowe, żadnych innych ograniczeń nie wprowadzamy, ponieważ żadne parametry nie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt - uspokajał wówczas wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.


Ale to rozwiązanie nie sprawdziło się. Ruszyły kolejne prace w celu uniemożliwienia przenoszenia się złotych alg do Odry. - W celu znacznego ograniczenia możliwości wypływu "złotej algi" ze zbiornika w Czernicy do głównego nurtu Odry w wyniku decyzji rządowych Polskie Wody zainstalowały worki ze słomą jęczmienną na całej szerokości i głębokości wylotu. Jest to działanie możliwie najmniej inwazyjne. Informacja, że dochodzi do zasypania dopływu jest nieprawdziwa. W momencie ustabilizowania się sytuacji z ilością złotej algi w zbiorniku, worki zostaną zdemontowane - informuje dziś Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Reklama

 



klo

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości