Reklama

Budowa TAT wkracza w ścisłe centrum miasta. Duża zmiana organizacji ruchu [MAPY, WIDEO]

26/11/2019 12:58

Od soboty 30 listopada, w związku z kolejnym etapem budowy trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór zmienia się organizacja ruchu w rejonie placu Orląt Lwowskich. Inaczej jeżdżą autobusy i samochody prywatne. Na początku tygodnia musimy przygotować się na prawdziwy Armagedon. 

W weekend wykonawca tego etapu inwestycji, Pro-Tra Building, rozpocznie tam budowę i przebudowę sieci podziemnych, sieci trakcyjnej i torowiska tramwajowego, które połączy się z istniejącym układem torowym. Prace na placu Orląt Lwowskich potrwają do wakacji 2020 roku. 

Objazdy dla kierowców


Jakie zmiany czekają kierowców? Od strony ulicy Braniborskiej i Robotniczej na skrzyżowaniu na placu Orląt Lwowskich nie będzie można pojechać na wprost w Podwale (w kierunku ulicy Sądowej i Krupniczej). Będzie można skręcić w prawo w ulicę Piłsudskiego albo w ulicę Tęczową.

Reklama

Jadąc z kierunku ul. Sądowej i Krupniczej przez Podwale w stronę ulicy Braniborskiej i Robotniczej, kierowcy skorzystają z objazdu przez ulice Zelwerowicza oraz Sokolniczą. Kierowcy jadący Podwalem od placu Jana Pawła II w kierunku ul. Piłsudskiego będą musieli pojechać ulicami Zelwerowicza, Sokolniczą, a następnie w lewo na plac Orląt i tam w prawo w ulicę Piłsudskiego. Kierowcy jadący od ulicy Tęczowej na skrzyżowaniu na placu Orląt Lwowskich też będą mogli pojechać tylko w prawo. Aby się udać w kierunku pl. Jana Pawła II, będą musieli nawrócić na ul. Piłsudskiego, przejeżdżając przez torowisko tramwajowe.


Reklama

Te autobusy zmienią trasy


Zmienią się trasy linii autobusowych 106, 127, 148, 149 oraz kursów nocnych linii 206 i 249. Autobusy linii 106 jadące z Dworcowej w kierunku Portu Lotniczego zostaną skierowane objazdem od ulicy Podwale przez pl. Jana Pawła II, ul. Legnicką i Nabycińską do ul. Robotniczej, a w kierunku przeciwnym od ul. Robotniczej przez ul. Piłsudskiego, pl. Legionów do ul. Świdnickiej.


Autobusy linii 148 i 149 jadące z Dworcowej lub pl. Grunwaldzkiego w kierunku Nowego Dworu od ulicy Podwale pojadą przez pl. Jana Pawła II, ulicę Legnicką, pl. Strzegomski, ulicę Strzegomską i Śrubową do ulicy Robotniczej, a w kierunku przeciwnym - od ulicy Robotniczej przez ulicę Piłsudskiego, pl. Legionów do ulicy Świdnickiej.

Reklama

Kursy nocne linii 206 i 249, jadące od strony dworca autobusowego w kierunku Nowego Dworu lub Portu Lotniczego Wrocław, od ulicy Podwale będą kursować przez pl. Jana Pawła II, ulicę Legnicką i Nabycińską do ul. Robotniczej, a w kierunku przeciwnym - od ul. Robotniczej przez ul. Piłsudskiego, pl. Legionów, ulice Kościuszki, Świdnicką i Swobodną do dworca autobusowego.


Autobusy linii 127 zostaną w obu kierunkach skierowane objazdem od placu Jana Pawła II przez ulice Podwale, Piłsudskiego, pl. Legionów i ul. Grabiszyńską do ul. Zaporoskiej, z pominięciem przystanku „Tęczowa", który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Tęczowej i Kolejowej.

Reklama

Uwaga, wszystkie linie tramwajowe oraz autobusy linii 122, 144, 240 i 250 będą kursowały przez plac Orląt Lwowskich bez zmian.


Akcja informacyjna i udogodnienia dla pieszych

Magistrat przygotował akcję informacyjną - m. in. ulotki z objazdami dla kierowców i trasami autobusów komunikacji miejskiej, plakaty oraz mailing do rodziców wrocławskich uczniów i zakładów pracy.

- Przewidzieliśmy też ułatwienia dla pasażerów, korzystających z komunikacji zbiorowej, a następnie udających się pieszo do pracy. Piesi będą mogą skorzystać z przejść dla pieszych, przecinających teren budowy przy ulicy Robotniczej. Umożliwi to dojście do zakładów pracy skupionych w Wrocławskim Parku Przemysłowym, m.in. od strony stacji Wrocław Mikołajów. Na wysokości MOPS przy ulicy Strzegomskiej zostaną utworzone dodatkowe przystanki MPK. W rejonie inwestycji są również cztery stacje kolejowe, które dojeżdżają do centrum. Od 14 grudnia grudnia zwiększy się liczba połączeń kolejowych na tych stacjach - zapowiada Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocław.

Reklama

TAT to największa inwestycja komunikacyjna miasta od 1949 roku, kiedy wybudowana została linia tramwajowa na Leśnicę. To 7 kilometrów trasy autobusowo-tramwajowej, dwa wiadukty 160 metrowy nad torami kolejowymi i 22 metrowy nad ulicą Smolecką. Na chwilę obecną umowy z wykonawcami są podpisane na ponad 151 mln zł. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 370 mln zł, w tym 113 mln zł to dofinansowanie unijne.


Deadline na dokończenie inwestycji mija na początku 2023 roku. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości