Reklama

Czy osocze osób, które pokonały COVID-19, może pomóc chorym? Ustalą wrocławscy naukowcy

23/04/2020 12:54

Odpowiedzi na pytanie o przydatność osób po skutecznej walce z koronawirusem w leczeniu innych chorych poszuka zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura.

Projekt "Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem" w ramach tak zwanej szybkiej ścieżki został wybrany do finansowania przez Agencję Badań Medycznych.


Pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano na piątek, 24 kwietnia, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Reklama

– To bardzo bezpieczna procedura. Do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które, na podstawie objawów, podejrzewają, że go przeszły. W ramach przygotowania do badania zrobione zostaną odpowiednie testy, które te podejrzenia zweryfikują - mówi prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


Celem projektu jest przede wszystkim ocena różnicy w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. Ponadto, badacze ocenią wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii w polskiej populacji.

Reklama

Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie 2-3 porcji, które mogą zostać podane 2-3 chorym lub też zastosowane w odstępstwie kilku dni u jednego chorego.


Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób. Przez najbliższe 18 miesięcy realizować go będzie zespół badawczy w składzie: prof. Grzegorz Mazur – kierownik projektu, dr hab. Aleksandra Butrym, prof. nadzw., dr Siddarth Agrawal, dr Aleksander Dybko, dr Katarzyna Skowrońska-Dzierzba przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu (dyrektor Krzysztof Dworak oraz dr Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępczyni dyrektora RCKiK ds. medycznych) oraz jednoimiennymi oddziałami chorób zakaźnych na terenie Dolnego Śląska, w tym oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, kierowanym przez prof. Krzysztofa Simona, oraz Katedrą i Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowaną przez dr hab. Waldemara Goździka, prof. nadzw.

Reklama

Wartość dofinansowania wynosi około 3 mln zł.


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości