Reklama

Pisze wiersze w tramwajach. Możesz pokazać mu język! [WIDEO]

17/06/2019 16:50

– Konrad Góra to wrocławska osobowość – krążą legendy, że pisze wiersze w tramwajach. To poeta-anarchista, który kłóci się z akademikami odnośnie tego, czym jest poezja – mówi Adam Pietryga, jeden z organizatorów Czwartków ujemnych. W piątek, 21 czerwca, w ramach tego wydarzenia odbędzie się spotkanie z poetą, Konradem Górą, któremu będzie można pokazać język.

– Twórczość Konrada Góry jest poezją zabierającą głos w sprawie tych, którzy nie mogą się wypowiedzieć. To poezja z ducha egalitarystyczna. Konrada Górę przejmuje w poezji los zwierząt. Jego utwory traktują o tym, jakich zniszczeń dokonuje człowiek. To poezja, która wyraża troskę – mówi Adam Pietryga, jeden z organizatorów Czwartków ujemnych.


– Nazwa cyklu odnosi się do odbywających się w czwartki wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Nie chcieliśmy organizować spotkań w tym samym terminie. Czwartki i tak nam nie pasują, bo mamy wtedy różne zajęcia. Organizujemy więc te spotkania w piątki albo soboty – tłumaczy Pietryga.

Reklama

– Chcieliśmy wypełnić pewną lukę – w środowisku nie ma zbyt wielu spotkań dla młodych poetów oraz poetek, podczas których młodzi krytycy mogą się wypowiedzieć o najnowszych książkach, często pisanych przez autorów mających niewielki dorobek. Wyjątkiem jest nasz najbliższy gość, Konrad Góra, który opublikował już pięć książek. Skupiamy się na nowym głosie w poezji, którego jednym z reprezentantów jest właśnie Konrad Góra. Dużą wagę przywiązujemy do nowej dykcji, która wykształciła się w ostatnich latach w poezji. Często prezentuje się ją jako poezję zaangażowaną politycznie, społecznie czy ekologicznie, jak w przypadku Konrada. Przede wszystkim jest to poezja opowiadająca o rzeczywistości w trochę inny sposób i używająca nieco nowszych narzędzi poetyckich; dopuszcza do siebie nowe media i komunikuje się w trochę inny, bardziej nowoczesny sposób – wyjaśnia Pietryga.


– W trakcie najbliższego spotkania będzie można „pokazać język” Konradowi Górze, czyli zaprezentować własne teksty, nie tylko poetyckie. Chętni mogą wysłać je mejlem lub przeczytać w trakcie wydarzenia, a Konrad wypowie się o nich – doradzi i pokaże jaką drogą powinien autor wiersza podążać. Niewykluczone, że będzie także krytyczny. Przede wszystkim jednak ma być pomocny – dodaje jeden z organizatorów Czwartków ujemnych.

Reklama

Czwartek ujemny z Konradem Górą odbędzie się w piątek, 21 czerwca o godz. 18 w Księgarni Hiszpańskiej (ul. Szajnochy 5). Tematem wyjściowym spotkania będzie nowa książka Góry zatytułowana "Kalendarz majów". Czytaniu wierszy będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Oleśa Kulczewicza.

Po spotkaniu odbędzie się rozmowa o wierszach, w której może wziąć udział każdy, kto chce zaprezentować swoją twórczość i o niej podyskutować. Wstęp wolny.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości