Reklama

We Wrocławiu otwarto konsulat Węgier [ZDJĘCIA]

14/03/2019 13:08

W czwartek Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, otworzył we Wrocławiu konsulat tego kraju. Placówką, która znajduje się na pierwszym piętrze biurowca Save The World przy ul. Łaciarskiej 4, pokieruje wicekonsul Sándor Nedeczky. Dotychczas regionem Dolnego Śląska zajmował się Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

Sándor Nedeczky to węgierski dyplomata, który przez cztery lata był konsulem w Krakowie, zna Polskę i mówi po polsku.


– Konsulat we Wrocławiu będzie rozwijać kontakty społeczne, polityczne i kulturalne pomiędzy naszym krajem a województwem dolnośląskim i Wrocławiem. Widzimy potencjał tego regionu Polski i wiele możliwości do współpracy – zapewnia László Marek Szubert, konsul Węgier w Krakowie.


– Jestem przekonany, że nowa placówka umożliwi dalsze umacnianie przyjaznych stosunków pomiędzy Węgrami i Polakami. Patrząc na historię Wrocławia znaleźć można wiele śladów węgierskiej obecności, które przetrwały do dziś – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – W zachodniej nawie Starego Ratusza znajdują się herby króla Węgier Macieja Korwina. Natomiast we wrocławskiej katedrze pochowany jest przedstawiciel węgierskiej szlachty Jan V Thurzo, który w XVI wieku był wrocławskim biskupem. To jemu zawdzięczamy ufundowanie nowego portalu zakrystii, uważanego za pierwsze dzieło renesansu na Śląsku – dodaje.

Reklama

Wicekonsulaty, jako jednoosobowe misje dyplomatyczne, to nowa propozycja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier. Na świecie powstały już 22 takie placówki m.in. w Edynburgu, Manchesterze i Lyonie. W Polsce Węgry mają już trzy przedstawicielstwa: ambasadę w Warszawie, konsulat generalny w Krakowie i wicekonsulat we Wrocławiu oraz cztery konsulaty honorowe w Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie.


– W tym roku stolicę Węgier i stolicę Dolnego Śląska łączy jeszcze jeden, tym razem bardziej radosny, akcent - nieco ponad miesiąc temu Budapeszt został wybrany European Best Destination 2019, w zeszłym roku ten sam tytuł przypadł Wrocławiowi – mówi Sutryk. – Bardzo się cieszę, że oba miasta są uznanymi w Europie markami turystycznymi i kulturalnymi. Mam też nadzieję, że obecność węgierskiego przedstawicielstwa stworzy nowe możliwości promocji Wrocławia na Węgrzech oraz będzie sprzyjać nawiązywaniu kontaktów biznesowych pomiędzy Dolnym Śląskiem a Węgrami – przekonuje prezydent Wrocławia.

Reklama

We Wrocławiu działają 23 konsulaty, ale tylko Konsulat Generalny Niemiec (największy na świecie) i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Pozostałe są konsulatami honorowymi takich państw jak m.in.: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości