Reklama

Wielka Sobota bez święcenia pokarmów. Arcybiskup radzi, jak samemu pobłogosławić „święconkę” w domu

08/04/2020 12:00

To będzie inna Wielka Sobota niż wszystkie. Dzień poprzedzający święta Wielkiej Nocy to czas, w którym polskie kościoły zawsze przeżywały prawdziwe oblężenie. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, kościoły nie zorganizują święcenia pokarmów. Arcybiskup wrocławski zachęca, by wierni sami przy świątecznym stole pobłogosławili swoje świąteczne dania.

Święcenie pokarmów to jedna z najpopularniejszych polskich tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy. W tym roku nie pójdziemy jednak z koszyczkiem do święcenia ze względu na panujący stan epidemii.


– W Wielką Sobotę nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie – napisał w liście do wiernych abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Reklama

Wrocławska kuria przygotowała instrukcję samodzielnego błogosławienia pokarmów, które w czasie pandemii ma zastąpić obrzęd święcenia pokarmów. Zgodnie z instrukcją wierni błogosławić pokarmy mają tuż przed posiłkiem. Obrzędu ma dokonać ojciec, matka lub inna osoba z rodziny. Pełną treść instrukcji dostępna jest tutaj.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości