Reklama

Wrocławska kuria organizuje marsz „HolyWins”. To alternatywa dla Halloween

30/10/2018 11:41

Archidiecezja Wrocławska znów organizuje marsz „HolyWins”, ale tym razem nie tylko we Wrocławiu, ale też w kilku innych miastach archidiecezji. W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu, którego uczestnicy przebiorą się za osoby wyniesione na ołtarze. Przygotowywane są również procesje, czuwania i modlitwy.

– Często można usłyszeć, że dzień Wszystkich Świętych kojarzy się ze smutkiem, związanym z przemijaniem człowieka, tymczasem tego rodzaju inicjatywy przywracają prawdziwą treść, jakie niesie ta uroczystość – tłumaczy metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, dodając, że ich organizatorom nie chodzi o tworzenie alternatywy dla obchodów Halloween, ale o pomoc w zrozumieniu, że dzień 1 listopada jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim. 


Jego rzecznik zwraca natomiast uwagę, że Pan Bóg dając Żydom szabat mówił: „pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. – Pamięć o treści, jaką niesie dane święto stawia Stwórca przed jego „obchodzeniem” – podkreśla ks. Rafał Kowalski.– My często (przy różnych rocznicach lub uroczystościach) postępujemy odwrotnie – skupiamy się na zewnętrznym świętowaniu, zapominając o tym, co naprawdę świętujemy – zaznacza, a ponieważ – jak twierdzi ksiądz rzecznik - natura nie znosi pustki – stwarza to przestrzeń dla powstawania interpretacji całkowicie obcych danemu wydarzeniu. – Holy Wins nadrabiają zaległości, które gdzieś popełniliśmy – puentuje ks. Kowalski.

Reklama

– Poszczególne parafie organizują tego rodzaju inicjatywy samodzielnie, niemniej jednak mogę powiedzieć, że na pewno odbędą się one m.in. w parafii Św. Jadwigi (Leśnica), gdzie w godzinach 18:00 -20:00 będzie miała miejsce wspólna modlitwa. Po niej odbędzie się Bal Wszystkich Świętych – mówi ks. Kowalski.  


W kościele NMP Królowej Pokoju (ul. Ojców Oblatów 1) będzie miała miejsce tzw. Noc Świętych, a po mszy o godz. 18.00 do parafii na wrocławskim Kozanowie przejdzie procesja wszystkich świętych. W kościele św. Antoniego (Franciszkanie na Karłowicach) po nabożeństwie o godz. 18.00 odbędzie się bal Wszystkich Świętych. W kościele Św. Elżbiety (ul. Grabiszyńska) będzie on miał miejsce w godz. 17:00-19.30, a w NMP Nieustającej Pomocy (Muchobór Mały) - w godz. od 15:00 do 17:15.
 
Poza stolicą Dolnego Śląska różnego rodzaju inicjatywy związane z obchodami wigilii uroczystości Wszystkich Świętych odbędą się w miejscowościach takich jak: Milicz, Kąty Wrocławskie, Jelcz – Laskowice czy Wołów. Ich uczestnicy będą ubrani w jasne barwy i  przyniosą ze sobą wizerunki świętych i błogosławionych oraz świece i lampiony. – W ubiegłym roku wśród ulubionych postaci, za które przebierali się uczestnicy dominowali: św. Jan Paweł II, o. Pio, Matka Teresa z Kalkuty. Byli także ci, którzy wybrali św. Jerzego czy św. Franciszka z Asyżu – przypominają organizatorzy wydarzenia.

W Wołowie o godz. 17:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył bp Antoni Długosz. Następnie jej uczestnicy przejdą w barwnym korowodzie ulicami miasta, by wziąć udział w zabawie i spotkaniu w miejscowej hali sportowej OSiR.  Podobne imprezy organizowane są także w kilku innych miejscowościach Dolnego Śląska. Coraz więcej podmiotów organizuje także bale Wszystkich Świętych.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości