Reklama

7,6 tys. blokad, 422 mandaty za spożywanie alkoholu – straż miejska podsumowuje rok [STATYSTYKI]

26/04/2018 12:38

Wrocławska straż miejska w minionym roku wystawiła mandaty na łączną kwotę 1,67 mln zł, głównie za wykroczenia popełniane przez kierowców. Strażnicy najczęściej interweniowali na Starym Mieście i osiedlu Powstańców Śląskich. Służba mimo podwyżki wynagrodzeń wciąż zmaga się z brakami kadrowymi.

Sprawozdanie z działalności straży miejskiej w 2017 roku podczas czwartkowej sesji rady miejskiej przedstawił komendant Zbigniew Słysz . To coroczny element sprawozdań na temat bezpieczeństwa w mieście.


Z zaprezentowanych przez komendanta danych wynika, że w ubiegłym roku wrocławscy strażnicy miejscy wypisali w sumie prawie 14,6 tys. mandatów na łączną kwotę 1,67 mln zł. 4,2 tys. osób zostało pouczonych, a przeciwko 621 wniesiono sprawy do sądów. Wrocławianie strażników o interwencję prosili blisko 150 tys. razy (124,2 tys. to zgłoszenia bezpośrednia, a 23,4 tys. to sprawy zgłaszane pisemnie).

Reklama

Strażnicy najwięcej wykroczeń zarejestrowali w centrum miasta. Prawie 30% wszystkich wykroczeń ujawniana była na 5 z 48 osiedli (Stare Miasto, Powstańców Śląskich, Przedmieście Świdnickie, Plac Grunwaldzki i Huby).


Wykroczenia ujawniane przez strażników najczęściej dotyczyły kierowców. Sprawy związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego to aż 83,7% wszystkich interwencji straży. 10,6% interwencji dotyczyło zakłócania spokoju, a 4,8% uszkodzeń mienia.


W 2017 roku wrocławscy strażnicy ukarali 44 osoby, które paliły papierowy w miejscu niedozwolonym (np. na przystanku) oraz nałożyli 422 mandaty za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Reklama

W ciągu całego roku strażnicze blokady zostały założone na koła 7,7 tys. pojazdów, a 2,5 tys. samochodów zostało odholowanych. W tym samym czasie z wrocławskich ulic usunięto 299 wraków.


Działający na terenie Wrocławia specjalny eko-patrol wypisał w 2017 roku 607 mandatów. Ponad 4 tys. interwencji tej jednostki dotyczyło kontroli pieców, w wyniku których mandatami ukaranych zostało 114 mieszkańców Wrocławia.


Strażnicy rezygnują z pracy, a nowych ciągle brakuje


Wrocławska straż miejska pod koniec zeszłego roku zatrudniała 363 pracowników, z czego 320 to strażnicy, a 43 to pracownicy administracji. Komendant Zbigniew Słysz podczas swojej prezentacji mówił o problemach kadrowych wrocławskiej straży. Ostatniego dnia 2017 roku wolnych miejsc w straży było aż 67. Z jednostki tylko w ubiegły roku odeszło 20,9% strażników. Najczęściej wymieniane powody rezygnacji to zbyt niskie i nieadekwatne do trudności pracy wynagrodzenie.

Reklama

Początkujący strażnik miejski może liczyć na wynagrodzenie 2,8 tys. zł brutto, a w związku z dużą liczbą wolnych miejsc rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły. W ubiegłym roku straży udało się pozyskać z kasy miasta środki na podwyżki (po 300 zł na strażnika), jednak to wciąż nie przyciąga chętnych.



bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości