Reklama

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”: spotkanie pokoleń

04/04/2013 00:00

Co tak naprawdę kryje się pod hasłem „spokojna starość”? Kogo możemy dzisiaj nazywać seniorem? Czy starość kojarzy się nam jedynie z pasywnym oczekiwaniem na śmierć? 11 kwietnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie. – W ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” wyświetlimy film „Wszyscy święci” w reżyserii pary dokumentalistów - Briana M. Cassidy’ego i Melanie Shatzky. Będzie to doskonały punkt wyjścia do rozmowy o współczesnym postrzeganiu starości – zachęcają organizatorzy.

We „Wszystkich świętych” obserwujemy codzienność jednego z amerykańskich domów starości poprzez serię luźno zestawionych ze sobą obrazów: obserwujemy posiłki, przyjmowanie leków, zabiegi pielęgnacyjne, pracę personelu. Narratorem i osobą spajającą film jest Jim, najmłodszy pensjonariusz, którego fizyczny paraliż czyni niezwykle wrażliwym na życie, toczące się dookoła niego.

Dokument zdobył nagrodę na MFF Toronto w 2011 oraz został wyróżniony nagrodą „Magicznej godziny” – dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego podczas 9. Planete+ Doc Film Festival. Pokaz na „MovieWro” to wrocławska premiera dokumentu.

Instytucje, takie jak domy spokojnej starości, reklamują się jako swego rodzaju idylle, gdzie seniorzy, w dogodnych warunkach, mogą spędzić ostatnie lata swojego życia. We „Wszystkich świętych” widzimy jednak zgoła inny, posępny obraz takich miejsc. Trudno mówić tu o „pogodnej jesieni życia”; to bardziej stan agonalny i pasywne oczekiwanie na śmierć. Para kanadyjskich reżyserów stawia bardzo istotne pytania – o stosunek cywilizacji zachodu do śmierci i cierpienia, porusza kwestię wyparcia starości, unikając jednak nachalnego moralizatorstwa i wszelkich uproszczeń.

Ważnym pytaniem jest jednak, na ile model amerykański można porównać do sytuacji w Polsce? Czy współczesne, młode pokolenie Polaków rzeczywiście zmierza do wykluczenia osób starszych ze wszelkich form aktywności społecznej, czy raczej postrzega seniorów jako źródło doświadczenia? Jak widzą swoją przyszłość – wiek starczy – dzisiejsi 20, 30 i 40-latkowie? Istotna jest również kwestia odpowiedzialności za osoby starsze - na kim tak naprawdę spoczywa obowiązek opieki nad seniorami? Na potomkach? Na wyspecjalizowanych instytucjach? Jeśli na tych instytucjach, to czy powinny być finansowane z środków prywatnych czy dotowane przez państwo?

„Wszyscy święci” podejmują niewygodny i rzadko podejmowany w kinie temat, stawiając pytania zazwyczaj spychane na margines. Chcemy, aby dyskusja po projekcji stała się okazją do zastanowienia nad bagatelizowanymi w naszym życiu kwestiami związanymi z dzisiejszym odbieraniem starości.


Na „MovieWro” zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, współorganizatorzy: Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Media Desk Polska, Against Gravity oraz Hotel Silesius. Cykl „Change.Docs” stanowi preludium do festiwalu Planete+ Doc Wrocław, który w dniach 12-19 maja odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

 „Wszyscy święci”, reż. Brian M. Cassidy i Melanie Shatzky + dyskusja Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław, 11 kwietnia, godz. 20:00. Wstęp: 12 złotych.


bs

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości