Reklama

Brud w centrum Wrocławia? Urząd miejski: "nie stwierdzono"

30/03/2023 08:55

Trzeba mieć wyjątkowy tupet! Gdy miejski radny Igor Wójcik poskarżył się prezydentowi Jackowi Sutrykowi na brud w centrum Wrocławia, wrocławscy urzędnicy zareagowali błyskawicznie. Zabrali się za porządki? Skąd! Przekonują, że w mieście jest czysto. - Nie stwierdzono nieprawidłowości - twierdzi wiceszef Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. A prezes Ekosystemu dowodzi, że jej pracownicy codziennie kontrolują czystość m.in. wrocławskich ulic. - Wszystkie stwierdzone nieprawidłowości są przekazywane do firm zajmujących się oczyszczaniem i na bieżąco usuwane - twierdzi.

Jak naprawdę wygląda centrum Wrocławia? Kliknij i zobacz


- Szczególnie pod koniec okresu zimowego zauważalna jest duża ilość zalegających odpadów: torebek foliowych, papierków, opakowań po produktach spożywczych, puszek, butelek. Brak liści na krzewach, żywopłotach na poboczach ulic i w parkach odsłonił kilkuletnie zaniedbania i brak bieżącego utrzymania czystości - napisał w swojej interpelacji do prezydenta Jacka Sutryka nowy miejski radny Igor Wójcik (niezrzeszony). Wyjaśnił, że ma na myśli trawniki, skwery, parki, małe zieleńce czy pobocza dróg szczególnie na Starym Mieście, Przedmieściu Świdnickim i Nadodrzu. - Problem ten występuje także na innych wrocławskich osiedlach - nadmienił radny.


Jak naprawdę wygląda centrum Wrocławia? Kliknij i zobacz


Reakcja urzędników jest rozbrajająca. Wojciech Kaczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia najpierw wyjaśnia radnemu, że za porządki odpowiadają wynajęci przez miasto podwykonawcy, a potem dowodzi, że ci pracują jak należy. - Firmy są odpowiedzialne za stałe i kompleksowe utrzymanie w czystości alejek i placów, trawników, skupisk krzewów, obiektów małej architektury, a także bieżące opróżnianie koszy na śmieci - pisze do radnego. Wojciech Kaczkowski tłumaczy dalej, że Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje raporty, dokumentację fotograficzną i organizuje wizje w terenie. Tak sprawdza, czy firmy sprzątające pracują jak należy.

Reklama

- Odnosząc się wprost do interpelacji uprzejmie informuję, iż na terenach wymienionych osiedli, zaopiekowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej, nie stwierdzono nieprawidłowości - oznajmia dyrektor. - Dodatkowo informuję również, że na wrocławskich osiedlach odpowiedzialność za czystość i porządek w zakresie szeroko rozumianych terenów zieleni, zgodnie ze strukturą własności, odpowiedzialni są poszczególni zarządcy. Oprócz Zarządu Zieleni Miejskiej w parkach i na zieleńcach, Ekosystem w pasach drogowych, Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocławskie Mieszkania oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w podwórzach i wnętrzach międzyblokowych, Polskie Koleje Państwowe na terenach kolejowych jak również prywatne podmioty na terenie ich nieruchomości - wylicza dalej urzędnik.


Głos zabrała też wezwana do tablicy Izabela Piekielnik, nowa prezes Ekosystemu. I ona przekonuje, że za porządek odpowiedzialne są wynajęte przez miasto firmy. - W ramach tego zadania, realizowane są prace związane m.in. z oczyszczaniem jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, parkingów, torowisk, przystanków, urządzonych zieleńców zlokalizowanych w pasie drogowym, koszy na odpady w pasie drogowym - wylicza prezes. - Codziennie przeprowadzane są przez naszych pracowników kontrole stanu czystości i porządku terenów objętych oczyszczaniem, podczas których wszystkie stwierdzone nieprawidłowości są przekazywane do firm zajmujących się oczyszczaniem i na bieżąco usuwane - twierdzi prezes Ekosystemu. 

Reklama

A jak Wy oceniacie czystość w centrum Wrocławia?


 


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości