Przekraczanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, korzystanie z telefonów komórkowych, jazda bez pasów i zatrzymywanie się na jezdni - policjanci jednym tchem wyliczają grzechy kierowców na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W końcu miarka się przebrała. Jednego dnia na obwodnicy zaroiło się od radiowozów - tych oznakowanych i nieoznakowanych. I posypały się mandaty.
Wielką akcję na AOW i łączącej się z nią drodze ekspresowej S8 dolnośląska policja zorganizowała w poniedziałek. Bilans? Funkcjonariusze ujawnili aż 59 wykroczeń w ruchu drogowym, zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych, a jeden kierowca stracił prawo jazdy. - Niestety, jeden kierujący zdecydował się także wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu - mówi Łukasz Porębski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policja już zapowiada, że podobne akcje będzie powtarzała cyklicznie.
Choć AOW to autostrada, kierowcy nie mogą rozpędzać się na niej do 140 km/h. Obecnie obowiązuje tu ograniczenie do 120 km/h. W ciągu roku na AOW ma zostać uruchomiony system odcinkowego pomiaru prędkości. Będzie funkcjonował między węzłami Wrocław Stadion (skrzyżowanie z Kosmonautów i Lotniczą) i Wrocław Północ (skrzyżowanie z drogą S5 i ulicą Żmigrodzką). To prowadzący m.in. przez Most Rędziński fragment obwodnicy, którym kierowcy jeżdżą najszybciej - ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku. System odnotuje czas przejazdu przez specjalne bramki na obu węzłach, a potem obliczy średnią prędkość samochodu. Automatyczny mandat dostaniemy już po przekroczeniu 120 km/h.
Z najnowszych badań ruchu wynika, że każdego dnia tym odcinkiem obwodnicy przejeżdża ponad 81 tysięcy samochodów. Zakładając, że tylko co setny z nich przekroczy prędkość, oznacza to 810 mandatów dziennie i prawie 300 tysięcy w ciągu roku. Średnia stawka (za przekroczenie prędkości o 20 km/h) to 200 złotych. Łatwo policzyć, że państwo zarobi na tym w ciągu jednego tylko roku około 60 milionów złotych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Co tam złodzieje, gwałciciele i mordercy. Co tam że patologia dewastuje miasto. Dla władzy najważniejsze jest by doić ludzi z kasy. To są priorytety policji.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.