W całym Wrocławiu trwa w środę od rana akcja "Bezpieczna hulajnoga". Policjanci kontrolują użytkowników hulajnóg elektrycznych. Sprawdzają, czy nie łamią przepisów i czy mają uprawnienia do prowadzenia tych pojazdów. Bo nie każdy może taką hulajnogą jeździć!
- Policjanci sprawdzają jak korzystający z jednośladów egzekwują przepisy ruchu drogowego, czy nie przekraczają dozwolonej dla hulajnóg prędkości i czy nie przewożą nią pasażerów - przekazała portalowi TuWroclaw.com Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Akcja ma trwać do późnego wieczora.
Kto może kierować hulajnogą? Bez uprawnień - tylko dorośli. - Dzieci i młodzież w wieku od 10 lat do 18 lat muszą posiadać te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem. Czyli kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - podkreśla policja. Z kolei poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w tym wieku mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
Maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h, a na chodnikach - prędkość zbliżona do prędkości pieszego.
Należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić kierowca. Gdy nie ma drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni - jeśli ruch pojazdów jest na niej dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h,
Gdy nie ma drogi dla rowerów, a dozwolona prędkość na jezdni jest wyższa od 30 km/h, hulajnogą elektryczną wolno jeździć chodnikiem lub drogą dla pieszych. Ale tylko warunkowo, zachowując następujące zasady:
Przepisy zabraniają:
Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat w wysokości 500 zł.
Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 50 zł. Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 50-100 zł.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A ja jeżdżę na rowerze jak chcę. Nie muszę mieć rzadnych uprawnień, wiedzy ani umiejętności. Przecież i tak nikt nie kontroluje rowerzystów, bo co mi zrobią jak mnie złapią? Ha ha ha ....
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
A ja jeżdżę na rowerze jak chcę. Nie muszę mieć rzadnych uprawnień, wiedzy ani umiejętności. Przecież i tak nikt nie kontroluje rowerzystów, bo co mi zrobią jak mnie złapią? Ha ha ha ....
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.