Reklama

Energia z paneli słonecznych zasili żarówki w windach i na klatkach schodowych

31/05/2016 00:00

Przy ulicy Świeradowskiej w poniedziałek wystartowała pierwsza we Wrocławiu elektrownia słoneczna na dachu wieżowca. Ekologiczny prąd wkrótce może zasilić żarówki 13 innych wrocławskich budynków.

- Na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe zostało zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wszystko za sprawą pilotażowego programu Prosument w ramach, którego fundusz przeznaczył 240 tys. złotych, w tym około 40% z tej kwoty w formie bezzwrotnej dotacji na budowę elektrowni słonecznej o mocy blisko 40 kW. Prąd pozyskany z odnawialnych źródeł posłuży do oświetlenia korytarzy, wind i maszynowni w budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu do atmosfery trafi mniej gazu cieplarnianego.

Aspekt ekologiczny nie jest jedyną zaletą projektu. Spółdzielcy nadwyżki energii będą mogli sprzedać do miejskiej sieci. - Planujemy, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się po około 6 latach. Już w następnym roku mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną, a po spłacie pożyczki ta opłata może być symboliczna – mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Instalacja przy Świeradowskiej to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia elektrownia tego typu w mieście. W planach jest montaż kolejnych 1750 paneli słonecznych, o łącznej mocy 454 kW, które zostaną rozlokowane m.in. na wieżowcach przy ulicach Zielińskiego, Swobodnej i Studziennej. Całkowity koszt projektu oszacowano na 2,7 mln złotych. Dzięki inwestycjom emisja dwutlenku węgla docelowo ma zostać zmniejszona o około 360 ton na rok.

Ze środków programu Prosument mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku. Nabór wniosków trwa do 31 października br., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.
BAS / źródło: WFOŚiGW

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości