Reklama

Grillowanie we Wrocławiu. Za co grozi mandat, a co wolno?

30/04/2018 13:23

Grillowanie to jedna z najchętniej wykonywanych czynności w tzw. długi weekend. Należy jednak pamiętać, że choć nie ma jednoznacznych przepisów, które zabraniałyby grillowania, rozpalając grilla w pewnych miejscach, można narazić się na karę. Poradnik dla amatorów grillowania przygotowali wrocławscy strażnicy miejscy.

Funkcjonariusze straży miejskiej przypominają, że wybierając miejsca na grilla lub ognisko, należy pamiętać o rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej. Dokument ten zakazuje wykonywania czynności mogących wywołać pożar.


Zgodnie z rozporządzeniem zabronione jest:




rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużlu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,




składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu,

Reklama



używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,




wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasów.




Ponadto rozpalanie ognisk i grilli zabronione jest na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone do tego celu miejsca.

Reklama

Strażnicy miejscy przypominają też, że na terenach wspólnot mieszkaniowych, parków bulwarów i innych podobnych obiektów mogą obowiązywać wewnętrzne regulaminy dotyczące grillowania. Jeżeli nawet takich nie ma, powinniśmy się upewnić, czy naszym grillowaniem nie sprawimy uciążliwości innym osobom np. grillując w przydomowym ogrodzie, nie będziemy zakłócać spokoju sąsiadów lub generować nadmiernej emisji dymu. Takie działania są zabronione przez Kodeks Cywilny.


W przygotowanym przez wrocławską straż miejską poradniku możemy przeczytać, że w e Wrocławiu możemy „legalnie” rozpalić ognisko w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach znajdujących się miejskich lasach. Są to otoczone kamieniami paleniska, przy których najczęściej znajdują się ławki i stoliki – znajdziemy je w Lesie Rędzińskim, Lesie Osobowickim, Lesie Sołtysowickim oraz przy kąpielisku przy ul. Królewieckiej.

Reklama

Stróże prawa przypominają też, że podczas biwakowania zawsze trzeba pamiętać, o tym, by nie zanieczyszczać miejsc publicznych ( np. poprzez zostawianie po sobie śmieci, wysypywanie zawartości po grillu na ziemię itp.) oraz  nie niszczyć roślinności (czyli nie biwakujemy na rabacie kwiatowej w parku, nie łamiemy gałęzi z drzew itp.) – niszczenie roślinności.


Warto też przypomnieć, że zgodnie z przyjętą na początku tego roku ustawą o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w Polsce obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc wskazanych przez gminę (we Wrocławiu takich na razie nie ma). Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości