Reklama

Katolicy, którzy uważają, że Jan Paweł II nie jest świętym, zbudują kościół we Wrocławiu

24/09/2024 09:49

Kanonizacja Jana Pawła II była dla nich przejawem „fałszywego miłosierdzia” i „fałszywego ekumenizmu, którego papież Polak był ustawicznym apostołem”. Skłóceni od lat z Rzymem księża z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X chcą postawić we Wrocławiu swój kościół. Powstanie na Brochowie. 

Wniosek o pozwolenie na budowę kościoła w połowie września wpłynął do wrocławskiego urzędu miejskiego. Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Rodziny ma mieć "styl romański". Ma zostać wybudowana obok skrzyżowania ul. Brochowskiej i Opolskiej. Będzie sąsiadowała z parafialnym cmentarzem na Brochowie. Koszt jego budowy Księża z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X szacują na minimum 3,5 miliona złotych (plus 1,2 mln za działkę). Wśród wiernych zebrali już ponad 800 tysięcy.


Bractwo ma dziś swoją kaplicę przy Kleczkowskiej. - Z Bożą pomocą sukcesywnie zwiększa się liczba wiernych regularnie uczęszczających na nabożeństwa we wrocławskiej kaplicy i przystępujących w niej do sakramentów. Bardzo nas cieszy widok tak wielu rodzin, jakie przybywają do nas z coraz liczniejszą dziatwą, często z daleka. Coraz więcej katolików, starszych i młodszych przekonanych o wartości Tradycji katolickiej znajduje u nas przestrzeń duchowego rozwoju - podkreślają w bractwie.

Reklama

Bractwo Kapłańskiego Świętego Piusa X to tradycjonalistycznego stowarzyszenia katolickiego, które powstało w latach 70. XX wieku z inicjatywy arcybiskupa Marcela Lefebvre"a. Od jego nazwiska nazywani są lefebrystami. 


Lefebvre i jego zwolennicy byli krytyczni wobec zmian, które zaszły w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II. Uważali, że wprowadzone innowacje doktrynalne i liturgiczne, takie jak nowa msza święta, były zbyt radykalne i oddalały Kościół od tradycji. Dlatego zdecydowali się na utworzenie własnego ruchu. Lefebryści są znani ze swojego przywiązania do tradycyjnej liturgii, zwłaszcza do mszy w rycie trydenckim. Chociaż nie odrzucają wszystkich dokumentów soborowych, to krytycznie podchodzą do niektórych z nich, zwłaszcza tych dotyczących ekumenizmu i wolności religijnej. Przez wiele lat Bractwo nie było w pełni zjednoczone z Kościołem Katolickim, co prowadziło do napięć i sporów. Jednak w ostatnich latach doszło do pewnego zbliżenia. Papież Franciszek uznał na przykład ważność spowiedzi dokonanej u księży z Bractwa Piusa X.

Reklama

Lefebryści mocno protestowalli przeciw kanonizacji Jana Pawła II. - Karol Wojtyła nie może być kanonizowany i akt, który zmierza do ogłoszenia jego świętości wobec całego Kościoła może być tylko fałszywą kanonizacją. Żaden papież nie może bowiem zdecydować o kanonizacji kogoś, kto nie jest święty - pisali w oficjalnym liście, dodając że kanonizacja Jana Pawła II będzie dla nich przejawem „fałszywego miłosierdzia” i „fałszywego ekumenizmu, którego papież Polak był ustawicznym apostołem”.


 




 




Reklama

 


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości