Reklama

Kolej wraca na Świebodzki. Pociąg KD wjechał na nieczynny od 30 lat dworzec [ZDJĘCIA, FILMY]

14/03/2023 12:53

Elektryczny Impuls Kolei Dolnośląskich wjechał we wtorek, 14 marca, na Dworzec Świebodzki. To jeszcze nie rozkładowe połączenie, a przejazd techniczny. Ze względu na stan torów pociąg przetaczał się z prędkością sięgającą w porywach 5 km/h, a maszynistę oblewał zimny pot ze skupienia, by nie wykoleić maszyny.

Dziś podpisywane są porozumienia, które pozwolą na wyremontowanie odcinków linii kolejowych i przywrócenie na nich ruchu pasażerskiego. Dla wrocławian oraz osób dojeżdżających do stolicy Dolnego Śląska najważniejsze jest porozumienie dotyczące Dworca Świebodzkiego. Dzięki temu do tej stacji będą jeździć pociągi z Kątów Wrocławskich, Wołowa i Środy Śląskiej. Projekt uruchomienia Dworca Świebodzkiego złożony przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska dostał zielone światło do realizacji w rządowym programie Kolej Plus. Oznacza to, że inwestycja warta 215 mln zł zostanie w 85 procentach sfinansowana z budżetu państwa, a pozostałe 15 procent zapłacą samorządy: wojewódzki oraz lokalne, które skorzystają na uruchomieniu linii kolejowych.


Na Dworcu Świebodzkim będą m.in. wyremontowane trzy perony, odbudowane i zelektryfikowane trzy tory oraz wybudowany drugi tor ze Świebodzkiego do stacji Wrocław Muchobór. Wybudowana także zostanie stacja w Środzie Śląskiej. Analizowana jest również dalsza rozbudowa stacji: budowa łącznic w kierunku stacji Wrocław Mikołajówpozwoliłaby na powstanie nowych połączeń do Oborniki Śląskich, Trzebnicy, Oleśnicy i Jelcza-Laskowic przez Wrocław Swojczyce. Zgodnie z zamiarem PKP PLK, przetarg prowadzący do uruchomienia dworca i linii kolejowych zostanie ogłoszony we wtorek lub środę (14 lub 15 marca). Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego uważają, że pierwsze pociągi według rozkładu jazdy pojawią się na Świebodzkim w 2026 r.

Reklama



- Dolny Śląsk mocno stawia na kolej. Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak nasz region. Oprócz linii, które województwo przejmuje na własność wspieramy również modernizacje linii, które są w posiadaniu PKP PLK. Uczestniczymy również w Programie Kolej Plus, dzięki któremu pociągi wrócą do Bogatyni, Złotoryi i uruchomiony zostanie dla pociągów wrocławski Dworzec Świebodzki - mówił dziś podczas konferencji na Dworcu Świebodzkim marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Reklama

Obecny na spotkaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel podkreślał, że kolejowe serce całej Polski bije dziś na Dolnym Śląsku. - Chcemy łączyć mniejsze miasta z metropoliami i dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w ten plan. To kolejne pole współpracy z Województwem Dolnośląskim - mówił Bittel. Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski przypomniał, że zarząd Województwa Dolnośląskiego jest zdeterminowany, żeby przywracać rolę i znaczenie kolei.




- To dobra wiadomość dla Dolnego Śląska i historyczna chwila dla Wrocławia. Dzięki podpisanym dziś umowom kończymy wieloletnią debatę na temat tego czy dworzec Świebodzki powinien zostać przywrócony dla pasażerskiego ruchu kolejowego. Przebudowa układu torowego i peronów wraz z przebudową stacji w Środzie Śląskiej to początek budowy kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku - mówił członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców.

Reklama

Krzysztof Maj, także przedstawiciel zarządu województwa z Bezpartyjnych Samorządowców, wyraził radość, że Dworzec Świebodzki będzie uruchomiony. Podkreślił wagę, jaką dla komunikacji w mieście ma kolej, która w wielu osiedlach może być aglomeracyjnym tramwajem.




k

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości