Reklama

Koleje Dolnośląskie uzupełniają tabor. Jest nowy przetarg!

19/06/2020 14:31

Dolnośląski przewoźnik kolejowy ogłosił kolejny przetarg na zakup nowych pociągów. Chodzi o jednostki spalinowe, które mogłyby kursować po niezelektryfikowanych odcinkach. Spółka przedłużyła też termin na składanie ofert w postępowaniu na dostawę składów elektrycznych.

Nowe postępowanie na pociągi spalinowe to efekt braku ofert we wcześniejszym przetargu, o czym Koleje Dolnośląskie poinformowały na początku czerwca. Przewoźnik nadal planuje zakupić dwa dwuczłonowe składy o takim napędzie.


– Planując inwestycje taborowe stawiamy na budowę optymalnej, również ekonomicznie, floty pojazdów, odpowiadającej na uwarunkowania infrastrukturalne planowanych w przyszłości połączeń – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. ­– Naturalną decyzją było więc powtórzenie postępowania na pociągi spalinowe – dodał.

Reklama

Na dostawę dwóch składów wybrany producent będzie miał 24 miesiące od podpisania umowy. Przetarg przewiduje jednak możliwość rozszerzenia zamówienia przez skorzystanie z prawa opcji o kolejnych sześć sztuk. Spółka czeka na oferty producentów do 23 lipca 2020 r. Jedynym kryterium decydującym o wyborze będzie cena.


Nowe EZT dla Kolei Dolnośląskich


Koleje Dolnośląskie są także w trakcie analizy ofert w przetargu na zakup pięciu pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, który został ogłoszony w lutym  2020 r.


Propozycja bydgoskiej PESY wyniosła nieco ponad 145 mln zł brutto (29 mln zł za jeden pojazd), wobec 161 mln zł brutto (32 mln zł za jeden pojazd) zaproponowanych przez Newag. Przetarg przewiduje również opcję na dostawę kolejnych dwudziestu elektrycznych składów.

Reklama

W porozumieniu z producentami spółka skorzystała z możliwości wydłużeniu terminu związania ofertą o 60 dni. W efekcie dolnośląski przewoźnik ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej złożonych ofert do 21 sierpnia br.


Zakup składów hybrydowych


Spółka przygląda się również ofercie złożonej w postępowaniu na zakup dwóch trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT).


Ich dostawą zainteresowany jest Newag, którego propozycja wynosi 56 mln zł brutto, co daje 28 mln zł za jeden pojazd. Koleje Dolnośląskie mają czas na podjęcie decyzji w sprawie tego postępowania do 2 września 2020 r.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości