Reklama

MPWiK zainwestuje pół miliarda złotych w rozbudowę infrastruktury

16/01/2020 14:42

Ponad pół miliarda złotych na inwestycje - taką kwotę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza wydać przez najbliższe lata na tworzenie infrastruktury, zapewniającej dostawę wody i odbiór ścieków, a także na adaptację do zmian klimatu.

MPWiK stworzyło plan inwestycyjny na najbliższe pięć lat. Jak zapowiada miejska spóka, jego realizacja pozwoli na zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw wody, jest też odpowiedzią na gwałtowne zmiany klimatu.


– Lepsze usługi komunalne to poprawa jakości życia w mieście. Dlatego przeznaczamy ponad pół miliarda złotych na inwestycje MPWiK w ciągu najbliższych pięciu lat. Są to inwestycje wieloobszarowe, wykorzystamy najnowsze technologie, aby jeszcze mocniej zadbać o ekologię i odpowiedzieć na postępujące zmiany klimatyczne - mówi prezydent Jacek Sutryk

Reklama

Aby zapewnić zwiększone dostawy wody do południowych dzielnic Wrocławia oraz gminy Kobierzyce, gdzie powstaje fabryka baterii elektrycznych, wrocławskie wodociągi rozpoczęły budowę magistrali wodociągowej o średnicy 800 mm oraz pompowni III stopnia przy ul. Czekoladowej.


W planach inwestycyjnych MPWiK na najbliższe miesiące znalazła się budowa kanalizacji na osiedlach Jerzmanowo-Jarnołtów, Świniary, Swojczyce, ul. Osobowicka, Lewa-Trójkątna, Fabryczna-Otyńska. Jednocześnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla osiedla Kłokoczyce, a następnie – dla Żernik.

Reklama

– Utrzymanie wysokiej jakości usług, świadczonych dla mieszkańców Wrocławia, wymaga nieustannej modernizacji sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej oraz wprowadzania usprawnień w naszych zakładach eksploatacyjnych. Jedocześnie klimat zmienia się na naszych oczach, dlatego inwestujemy w rozwiązania, które zapewnią wrocławianom bezpieczeństwo dostaw wody – tłumaczy Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.


Na wypadek długotrwałych okresów suszy MPWiK remontuje 120 studni infiltracyjnych na terenach wodonośnych, zamierza przebudować cztery stawy nawadniające i zwiększyć pojemność gromadzenia wody w osadniku Czechnica. Z kolei odpowiedzią na nawalne deszcze ma być budowa czterech zbiorników w Porcie Południowym, w których gromadzona będzie woda z deszczówki.

Reklama

Inwestycje MPWiK związane są również z trwającymi budowami nowych tras komunikacyjnych. Powstaje m.in. odwodnienie dróg przy linii tramwajowej na Popowice oraz trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór. Choć mieszkańcy mogą już jeździć po przebudowanej ulicy Buforowej, nie oznacza to końca prac na tym terenie. MPWiK wspólnie z deweloperami buduje tam tłocznie ścieków i rurociągi tłoczone, a także sieć wodociągową i kanalizacyjną dla projektowanych dróg osiedlowych.


W planach są także ważne zadania w Zakładach Produkcji Wody. To m.in. remont dwóch ponad 100-letnich rurociągów o średnicy 850 mm, którymi woda tłoczona jest od przepompowni Świątniki do ZPW „Na Grobli” oraz remont chlorowni i zbiorników wody czystej w ZPW „Mokry Dwór”. Czeka nas również rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków o moduł oczyszczania ścieków opadowych poprzez wyposażenie ciągu mechanicznego oraz biologicznego w dodatkowe komory i osadniki.

Reklama

 


mat.pras./mgo

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości