Reklama

Wrocław: 100 procent podwyżki za śmieci. Bo sąsiedzi ich nie sortowali!

Już 76 wspólnot mieszkaniowych i domów jednorodzinnych we Wrocławiu musiało płacić za śmieci aż dwa razy więcej niż inni. Wyższa stawka to kara. Dostają ją ci, którzy nie sortują śmieci. Urzędnicy nie wnikają, który z sąsiadów ma w nosie obowiązujące zasady. Obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa - podwyżki naliczają wszystkim.

Pierwsze ostrzeżenie to pomarańczowa naklejka z napisem "eko alarm" - pojawia się na kontenerze na odpady. Oznacza, że firma odbierająca śmieci może zacząć je przyjmować jako niesegregowane. Powiadomi wtedy o tym miasto i właściciela nieruchomości.

A konsekwencje są poważne. We Wrocławiu za śmieci płacimy od osoby zamieszkującej w danym lokalu. Za każdego mieszkańca to 42,24 zł miesięcznie. Ale pod warunkiem, że śmieci są sortowane. To znaczy, że do żółtych kubłów wrzucane są plastiki, metale czy kartonowe pojemniki po napojach, do zielonych - szkło, do brązowych - bioodpady, a do niebieskich - papier. Tylko pozostałe śmieci mogą trafiać do czarnych kubłów na odpady zmieszane.

Reklama

A co jeśli te zasady są łamane? Firma odbierająca odpady najpierw na kubłach umieszcza ostrzegawcze naklejki. Jeżeli to nie poskutkuje, rusza specjalna procedura, w której właściciel nieruchomości może aktywnie brać udział włącznie ze złożeniem odwołania od decyzji. W jej efekcie miasto podnosi w danym miejscu opłatę za gospodarowanie odpadami - za śmieci trzeba odtąd płacić nie 42,24 zł, ale aż 82,48 zł. miesięcznie od każdej osoby. Nikt natomiast nie prowadzi śledztwa, który z sąsiadów nie sortował śmieci. Konsekwencje ponoszą wszyscy, którzy korzystają z danego kontenera na odpady.

- W zakresie nieselektywnej zbiórki odpadów dotąd wydanych zostało 76 decyzji określających wysokość opłaty z zastosowaniem stawki opłaty podwyższonej - przekazał nam Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/11/2024 07:36
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wandzia - niezalogowany 2024-11-27 16:45:12

    Ekologia służy do dymania frajerów z kasy a nie do ochrony środowiska. Dlatego przy każdej okazji należy gonić ekooszołomów w diabły.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Adam - niezalogowany 2024-11-27 17:02:05

    Co za prymitywne i egoistyczne myślenie, zgroza!

    • Zgłoś wpis
  • Cxc - niezalogowany 2024-11-27 19:06:45

    To niestety prawda.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości