Jeszcze tylko w poniedziałek i wtorek kierowcy mogą wykupić na przyszły rok tańsze abonamenty parkingowego uprawniające do korzystania z miejsc w miejskiej strefie we Wrocławiu. W sylwestra abonamenty nie będą sprzedawane, a 1 stycznia ich ceny znacznie wzrosną. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy centrum i posiadacze aut hybrydowych. I odtąd będą odczuwali to co roku, bo abonamenty będą drożeć automatycznie każdego roku - ich ceny będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Drożeją tylko abonamenty. Jednorazowe opłaty za parkowanie na razie się nie zmieniają.
Od 1 stycznia 2026 drastycznie podrożeją abonamenty w miejskiej strefie parkingowej we Wrocławiu. Mieszkańcy ścisłego centrum zapłacą za pierwsze auto prawie trzy razy więcej niż dotąd, a pozostali - dwa razy więcej. Za drugi samochód w ścisłym centrum zamiast 200 zł trzeba będzie zapłacić aż 2883 zł, czyli ponad 14 razy więcej! Nie będzie już także darmowych parkingów dla aut hybrydowych.
Podwyżkę najbardziej odczują ci, którzy mieszkają w ścisłym centrum - w strefie A i B. To obszar ograniczony Podwalem, pl. Jana Pawła II, Władysława Jagiełły, Romana Dmowskiego, Odrą, pl. Bema, ulicą Sienkiewicza, Wyszyńskiego i al. Słowackiego. To tutaj za drugie i trzecie auto trzeba będzie zapłacić aż 2883 zł rocznie.
O podwyżkach radni zdecydowali już w lipcu. Na dodatek postanowili, że nowe stawki nie będą już - jak dotąd - stałe. Będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia w Polsce obowiązującego w danym roku. Siłą rzeczy będą więc co 12 miesięcy automatycznie rosły.
Miejscy urzędnicy przekonują, że podwyżki zwiększą rotację wolnych miejsc parkingowych. Tłumaczą, że dotąd liczba sprzedanych abonamentów w ścisłym centrum znacznie przekraczała liczbę dostępnych tam miejsc. W efekcie, znalezienie wolnego miejsca graniczyło z cudem.
ABONAMENTY DLA MIESZKAŃCÓW W ŚRÓDMIEJSKIEJ STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA (A i B - ŚCISŁE CENTRUM)
roczny
półroczny
miesięczny
roczny
półroczny
miesięczny
Od 1 stycznia 2026 podrożeją także standardowe, ogólnodostępne abonamenty parkingowe, dostępne dla wszystkich niezależnie od miejsca zamieszkania w strefie. W tym przypadku podwyżka będzie jednak nieznaczna.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze