Reklama

Oto największe grzechy wrocławskich rowerzystów. Zobacz, na co skarżą się mieszkańcy i za co karze policja

23/08/2018 16:26

Jeżdżenie po chodniku zamiast po ścieżkach, niezwalnianie przed przejściami dla pieszych, czy jazda na czerwonym świetle – to grzechy rowerzystów na które zwracają uwagę wrocławianie poruszający się po mieście pieszo lub samochodem. Sprawdziliśmy, co piesi sądzą o użytkownikach jednośladów i czy faktycznie zdarzeń z ich udziałem jest aż tak dużo.

Opinie pieszych o rowerzystach są różne. Nie brakuje osób, które przyznają, że same często wsiadają na rower i bardzo lubią taką formę przemieszczania się po mieście. Nie brakuje jednak też krytycznych głosów na temat wrocławskich cyklistów.


– Jeżdżą za szybko, nie uważają na pieszych, bo twierdzą, że mają pierwszeństwo – mówi nam pani Dorota. Z kolei pani Ewa zwraca uwagę na to, że korzystają z chodników zamiast specjalnie dla nich wyznaczonych ścieżek rowerowych. – Nie patrzą, tylko jeżdżą między ludźmi i dochodzi do wypadków – dodaje pan Piotr.

Reklama


O to, czy rowerzyści faktycznie powodują dużą liczbę wypadków, zapytaliśmy w we wrocławskiej komendzie miejskiej. Okazuje się, że w pierwszym półroczu 2018 mundurowi zanotowali 103 zdarzenia z udziałem rowerzystów. Najwięcej w maju (32) i czerwcu (29). Mimo rosnącej popularności poruszania się po mieście rowerem, na razie statystyki zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów są zbliżone do tych z analogicznego okresu ubiegłego roku. Choć jak mówią policjanci, wkrótce to się może zmienić.


– Ilość zdarzeń z roku na rok utrzymuje się na podobnym poziomie. Jednak wzrost natężenia ruchu oraz popularyzacja aktywnego sposobu spędzania czasu z wykorzystaniem jednośladów powoduje, że można spodziewać się wzrostu zdarzeń w przyszłości, a teraz szczególnie w okresie letnim – komentuje sierż. Monika Perec z KMP we Wrocławiu.

Reklama

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszym przewinieniem wrocławskich kierowców jest jazda po chodniku. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku mandat za to wykroczenie dostało 289 osób. Co ważne policja nie odnotowała w tym czasie żadnego potrącenia pieszego przez rowerzystę.


Pozostałe „grzechy” wrocławskich rowerzystów w stosunku do pieszych to nieustępowanie pierwszeństwa oraz nieprawidłowe ich omijanie. Mandaty za te wykroczenia w analogicznym okresie we Wrocławiu zapłaciło jednak tylko 17 osób.

Reklama

Policja zapewnia, że codziennie podejmuje działania, które mają na celu zarówno dbanie o bezpieczeństwo pieszych, jak i samych rowerzystów. – Policjanci z Wrocławia, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, prowadzą stały nadzór nad rowerzystami i osobami pieszymi. Cyklicznie przeprowadzane są także zorganizowane działania pn. „Niechroniony uczestnik ruchu”, „Pieszy kontra pojazd” i wiele innym, temu podobnych – tłumaczy nam sierż. Monika Perec.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości