Reklama

PiS ukradł Wrocławiowi jednego posła. Skorzystać może Elżbieta Witek

26/07/2023 14:40

Nie 13, a 14 posłów powinni wybierać jesienią tego roku mieszkańcy Wrocławia i sąsiednich powiatów. To efekt rosnącej liczby mieszkańców naszego okręgu. Takie jest oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej. Już jesienią dokumenty w tej sprawie trafiły do Sejmu, który powinien wprowadzić je w życie. Ale Sejm, decyzją polityków PiS, nie zajął się nimi na czas. Na bezczynności posłów może skorzystać osobiście marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wybory w Polsce są równe i proporcjonalne - to jedno z podstawowych praw zapisanych w Konstytucji. To właśnie dlatego liczba posłów wybieranych do Sejmu w każdym z 41 okręgów wyborczych zależna jest od liczby mieszkańców. Wrocław i sąsiednie powiaty miały dotąd do dyspozycji 13 mandatów. Ale ponieważ liczba mieszkających tutaj osób znacznie wzrosła, Państwowa Komisja Wyborcza wyliczyła, że Wrocławiowi należy się dodatkowe - czternaste miejsce w Sejmie.


Dokument w tej sprawie jesienią ubiegłego roku trafił najpierw na biurko marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a potem do zdominowanej przez posłów PiS komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji. Tutaj utknął na amen. Tymczasem czas na zmianę przepisów posłowie mieli tylko do połowy maja. Teraz jest już za późno, by mogły wejść w życie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Reklama

Co to oznacza w praktyce? Z najnowszych symulacji wyborczych, przygotowanych na podstawie ostatnich sondaży, wynika że dodatkowy - czternasty mandat we Wrocławiu przypadłby z dużym prawdopodobieństwem któremuś z mniejszych ugrupowań opozycyjnych - Lewicy, Trzeciej Drodze albo Konfederacji. 

Ale posłów w Sejmie jest 460. Aby Wrocław zyskał mandat, ktorś musiałby stracić. Kto? Państwowa Komisja Wyborcza wyliczyła, że o jeden mandat mniej powinien przypaść w najbliższych wyborach okręgom legnickiemu (zmniejszenie z 12 do 11 posłów) oraz wałbrzyskiemu (z 8 do 7). Znów zaglądamy do symulacji - w obu tych okręgach największe szanse na ostatni (odpowiednio - dwunasty i ósmy) mandat mają obecnie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Swój osobisty interes ma w tym Elżbieta Witek - marszałek Sejmu z PiS. Jest obecnie posłanką z okręgu legnickiego i zapewne będzie tutaj startowała także w nadchodzących wyborach. Zmiana liczby mandatów dla Legnicy mogła być jej być albo nie być w przyszłym parlamencie.


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości