Reklama

Planujesz dziś grilla? Biskup postawił jeden warunek!

01/05/2026 13:27

Majówka, grillowanie z przyjaciółmi i soczysta kiełbasa z rusztu – brzmi idealnie, prawda? W tym roku katolików we Wrocławiu nie będzie gryzło sumienie, bo arcybiskup Józef Kupny udzielił wiernym specjalnej dyspensy od piątkowego postu. 1 maja można więc śmiało sięgnąć po mięso. Ale nie ma nic za darmo. Metropolita postawił wiernym jeden warunek...


Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, udzielił wiernym dyspensy od piątkowego postu w dniu 1 maja. W tym roku Święto Pracy przypada bowiem w piątek – dzień, w którym katolicy po 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Dyspensa obejmuje wszystkich mieszkańców Archidiecezji Wrocławskiej oraz osoby przebywające na jej terytorium. Oznacza to, że 1 maja można bez przeszkód zjeść kiełbasę, kaszankę czy karkówkę podczas majowego grillowania.

Zgodnie z prawem kanonicznym, wierni mogą być zwolnieni z obowiązku postu m.in. z powodu choroby, ciąży, ciężkiej pracy fizycznej, podróży lub braku realnej możliwości wyboru posiłku. Tym razem metropolita rozszerzył tę możliwość na wszystkich, którzy chcą skorzystać z radosnych, majowych spotkań w gronie rodziny i znajomych. - Dla dobra duchowego wiernych, udzielam w piątek 1 maja wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych - napisał arcybiskup. 

Reklama

Metropolita postawił jednak warunek: osoby korzystające ze zwolnienia zobowiązane są do podjęcia innych form pokutnych – w szczególności modlitwy o pokój lub wsparcia potrzebujących.

[foto:7951376]

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    MikiMeen 2026-05-01 14:06:20

    Nie przypominam sobie żebym na grilla zapraszał sukienkowego. Więc nie rozumiem po co się wtrąca.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Forest 2026-05-01 17:37:33

    Bo na tyle jesteśmy ciemni, że pytamy go o zdanie.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości