Majówka, grillowanie z przyjaciółmi i soczysta kiełbasa z rusztu – brzmi idealnie, prawda? W tym roku katolików we Wrocławiu nie będzie gryzło sumienie, bo arcybiskup Józef Kupny udzielił wiernym specjalnej dyspensy od piątkowego postu. 1 maja można więc śmiało sięgnąć po mięso. Ale nie ma nic za darmo. Metropolita postawił wiernym jeden warunek...
Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, udzielił wiernym dyspensy od piątkowego postu w dniu 1 maja. W tym roku Święto Pracy przypada bowiem w piątek – dzień, w którym katolicy po 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Dyspensa obejmuje wszystkich mieszkańców Archidiecezji Wrocławskiej oraz osoby przebywające na jej terytorium. Oznacza to, że 1 maja można bez przeszkód zjeść kiełbasę, kaszankę czy karkówkę podczas majowego grillowania.
Zgodnie z prawem kanonicznym, wierni mogą być zwolnieni z obowiązku postu m.in. z powodu choroby, ciąży, ciężkiej pracy fizycznej, podróży lub braku realnej możliwości wyboru posiłku. Tym razem metropolita rozszerzył tę możliwość na wszystkich, którzy chcą skorzystać z radosnych, majowych spotkań w gronie rodziny i znajomych. - Dla dobra duchowego wiernych, udzielam w piątek 1 maja wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych - napisał arcybiskup.
Metropolita postawił jednak warunek: osoby korzystające ze zwolnienia zobowiązane są do podjęcia innych form pokutnych – w szczególności modlitwy o pokój lub wsparcia potrzebujących.
[foto:7951376]
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Nie przypominam sobie żebym na grilla zapraszał sukienkowego. Więc nie rozumiem po co się wtrąca.
Bo na tyle jesteśmy ciemni, że pytamy go o zdanie.