Reklama

Proboszcz z Wrocławia zaprasza osoby LGBT+ do kościoła. "Orientacja nie jest wyborem ani kaprysem"

01/06/2023 11:52

- Kościół powinien być i jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich, w tym dla osób LGBT+. Osoby nieheteronormatywne szczególnie często bywają celem ataków i agresywnej retoryki ze strony różnych środowisk, w tym i kościelnych, stąd nasza modlitwa i drzwi otwarte są szczególnie skierowane w stronę środowiska LGBT+ - mówią księża z Wrocławia. I wszystkich - niezależnie od wyznania, światopoglądu czy orientacji - zapraszają w sobotę do kościoła przy ul. Kazimierza Wielkiego. Dzień nie jest przypadkowy. Właśnie w sobotę przez Wrocław przejdzie Marsz Równości.

Od razu wyjaśniamy. Nie. To nie jest inicjatywa parafii rzymskokatolickiej, ale ewangelicko-augsburskiej. Luteranie z parafii Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 chcą w sobotę gościć u siebie wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i wykluczeni. Modlitwa w ich intencji rozpocznie się o godzinie 12. Wcześniej od godz. 10 kościół zaprasza na drzwi otwarte.


- Czy to odważna inicjatywa? Nie oceniam tego w ten sposób. Wydaje mi się, że taka jest misja Kościoła. Kościół ma być otwarty dla wszystkich poszukujących wspólnoty. Jedynym warunkiem jaki stawiamy jest zachowanie szacunku dla wszystkich innych w tej wspólnocie - podkreśla w rozmowie z portalem TuWroclaw.com ksiądz Marcin Orawski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocawiu. - Mamy w parafii osoby LGBT+, często to one proponują nam pewne inicjatywy. Część to ludzie, którzy przyszli do nas, bo wcześniej nie mogli znaleźć akceptacji w innych społecznościach, a część to ewangelicy od urodzenia - dodaje ksiądz.

Reklama

W sobotę do kościoła może przyjść każdy. - Zapraszamy wszystkich, wierzących i niewierzących, członków różnych kościołów, osoby o różnych światopoglądach. Każdego. Każdy może wejść tak daleko jak zechce. Można przyjść, pomodlić się, pomedytować, porozmawiać lub po prostu znaleźć nieco cienia i pobyć w ciszy - zachęca proboszcz. 


Podczas sobotniego spotkana chętni będą mogli porozmawiać z księżmi oraz przedstawicielami fundacji Wiara i Tęcza. - Ale podkreślam, że to możliwość dla chętnych. Nikt nie będzie podchodził, przeszkadzał, nagabywał - obiecuje proboszcz.

Reklama

Co zrobić, żeby osoby LGBT nie czuły się dyskryminowane w tym czy innym kościele? - To jest praca, którą w kościołach trzeba wykonać. Głównie praca edukacyjna, żeby uświadamiać sobie nawzajem, że orientacja nie jest czyimś wyborem, nie jest kaprysem. Tak jesteśmy stworzeni prez Boga i w tej różnorodności możemy stworzyć wspólnotę i podążąc do niego drogami własnego sumienia. W naszej lokalnej społeczności próbujemy robić co możemy, aby stworzyć miejsce, w którym każdy będzie mógł czuć się bezpiecznie i u siebie. Będziemy się cieszyć, jak takich miejsc będzie więcej - mówi nam ks. Marcin Orawski.


- Nasze wydarzenie odbywa się w dniu 15. Wrocławskiego Marszu Równości, ale jest inicjatywą niezależną, zainicjowaną przez członków naszej parafii. Nie chcemy w żadnym przypadku tworzyć alternatywy dla marszu czy miasteczka równości, ale chcemy dołożyć cegiełkę do budowania lepszego, bezpiecznego i tolerancyjnego świata, bo uważamy to za część misji Kościoła - podkreślają luteranie.

Reklama

 


 


 


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości