Reklama

Rady osiedli: znaleźli się chętni, ale nie wszędzie odbędą się wybory

30/03/2017 10:52

Dodatkowy czas na zgłaszanie kandydatów do rad osiedli przyniósł oczekiwane efekty! W ubiegły piątek było zbyt mało chętnych, aby utworzyć samorządy aż na 8 osiedlach, dlatego zgodnie z nowymi przepisami w tych okręgach kandydaci mieli dodatkowe 5 dni na zgłoszenie chęci pracy w radzie. Teraz wiemy już, że rady osiedli powstaną na wszystkich 48 wrocławskich osiedlach.

Z pierwszych informacji ogłoszonych przez Miejską Komisję Wyborczą wynika, że wybory odbędą się na 46 osiedlach, ale w sumie powołanych zostanie 48 jednostek pomocniczych na wszystkich wrocławskich osiedlach (przez ostatnie 4 lata w naszym mieście działało 47 rad, ponieważ na Przedmieściu Oławskim nie było chętnych do startu w wyborach).


Bez głosowania w tym roku utworzone zostaną dwie rady: Bieńkowice i Świniary, gdzie zgłosiła się taka sama liczba kandydatów, co miejsc w radzie. Na kolejnych osiedlach wybory się odbędą, ale tylko w niektórych okręgach – liczba chętnych odpowiadająca liczbie miejsc z okręgu zgłosiła się na osiedlach: Huby (okręg nr 2), Powstańców Śląskich (okręg nr 2), Pilczyce-Kozanów-Popowice Południowe (okręg nr 3), Kuźniki (okręg nr 2), Pracze Odrzańskie (okręg nr 1), Strachocin-Swojczyce-Wojnów (okręg nr 1), Osobowice-Rędzin (okręg nr 2).

Reklama

Pozostałe 39 osiedli pójdzie do wyborów w całości. Co ciekawe wybory odbędą się nawet na Sołtysowicach, gdzie w regulaminowym czasie zgłosił się tylko jeden kandydat. W ciągu ostatnich dni chęć pracy w tej radzie osiedla zgłosiło aż 15 osób, co oznacza, że wyborcy w kwietniu odrzucą jedną kandydaturę (na Sołtysowicach rada osiedla liczy 15 członków).


W całkiem innej sytuacji jest Przedmieście Oławskie, gdzie o mandaty w 21-osobowej radzie ubiegać się będzie aż 66 osób. Oznacza to, że średnio na jeden mandat stara się 3,14 kandydatów – to najwięcej w całym Wrocławiu. Warto zaznaczyć, że cztery lata temu na tym osiedlu nie powołano rady, bo nie było odpowiedniej liczby chętnych. Sporo chętnych zgłosiło się też do pracy w radach osiedli Krzyki-Partynice (2,58 kandydata/mandat) oraz Grabiszyn-Grabiszynek (2,53 kandydata/mandat).

Reklama

Wybory do rad osiedli odbędą się w niedzielę, 23 kwietnia. Lokale wyborcze będą tego dnia czynne od godz. 8:00 do 20:00. Rady osiedla powoływane są na 4-letnią kadencję. Zadaniem osiedlowych samorządów jest opiniowanie i wnioskowanie do organów miasta w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności. Ponadto radni mogą ubiegać się o dodatkowe środki na organizację tzw. zadań społecznych np. osiedlowego klubu seniora, świetlicy osiedlowej, festynu czy zawodów sportowych.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości