Na działce przy zbiegu ulicy Zielińskiego i Piłsudskiego, którą do połowy 2013 roku zajmowało targowisko, powstanie nowa siedziba sądu apelacyjnego. Dokumentację projektową całej inwestycji przygotuje pracownia z Katowic, która w konkursie architektonicznym zajęła drugie miejsce. Koszt budowy szacowany jest na 50 mln złotych.
Niemal równo rok temu poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt nowej siedziby sądu apelacyjnego - zwycięską koncepcję przygotowała pracownia z Neapolu przy współpracy z biurem z Gdańska.
Zgodnie z regulaminem konkursu, autorzy najlepszej pracy, czyli Uberto Siola&Partners z Neapolu i PIW PAW Architekci z Gdańska, zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.
Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu, więc ostatecznie zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia przypadło w udziale katowickiej pracowni architektonicznej Czora&Czora, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu to 1,6 mln złotych.
Nowy sąd w miejscu targowiska
O tym, że w miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Zielińskiego ma powstać nowa siedziba sądu apelacyjnego, donosiliśmy już w marcu 2013 roku. W czerwcu 2014 roku działka, wcześniej należąca do gminy, oficjalnie została przekazana w ręce Skarbu Państwa.
W magistracie uznali, że właśnie ta lokalizacja pozwoli realizować funkcję sądu, a jednocześnie kontynuować zabudowę kwartału.
- Ten kwartał staje się kwartałem publicznym, bo obok znajdują się budynki Narodowego Banku Polskiego, urzędu skarbowego, szkoły muzycznej, urzędu miejskiego czy Wyższej Izby Kontroli. Zamknięcie tej przestrzeni w sensie urbanistycznym będzie kształtować publiczny, administracyjny charakter tego miejsca - tłumaczył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.
Budowa pochłonie 50 mln złotych - pieniądze na ten cel są już zarezerwowane. Inwestycja ma potrwać około 3 lat.
- Bardzo zależy nam, żeby architektura budynku była odpowiednia dla obywateli, którzy będą z niego korzystać, jak i dla sędziów, ale też żeby była wpisana w charakter Wrocławia. Chcielibyśmy, żeby podczas oprowadzania wycieczek po mieście za kilka lat mówiono: "to jest budynek sądu, zobaczcie jaki piękny" - podkreślał w czerwcu 2014 roku Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości.
Przedstawiciele sądu apelacyjnego tłumaczyli, że obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do ich potrzeb.
- Dzięki tej inwestycji sąd apelacyjny nie tyle poprawi warunki swojego funkcjonowania, ale nowy obiekt dopiero stworzy odpowiednie warunki dla właściwego korzystania. W obecnym budynku te warunki są bardzo trudne, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, dla których ten budynek jest wręcz niedostępny - mówił Andrzej Niedużak, prezes sądu apelacyjnego we Wrocławiu.
Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny pozostaną w dyspozycji sądownictwa - przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze