Samorząd Dolnego Śląska przekaże 1 mln złotych na trzy akademie sportowe. Po 200 tys. zł przez kolejne dwa lata dostawać będą Dolnośląskie Akademie Siatkówki, Piłki Ręcznej i Kolarstwa. Środki te zostaną przeznaczone na wspieranie młodych sportowców z naszego regionu.
C złonek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Bobowiec tłumaczy, że idea Akademii wzorowana jest na podobnych rozwiązaniach z zagranicy. – Już w poprzedniej kadencji pojawiła się idea, żeby trochę na w zór ESAB -u, międzynarodowej federacji akademii sportowych, zbudować to na Dolnym Śląsku. Chodzi o to, żeby wyłapywać najbardziej uzdolnioną młodzież, żeby pieniądze były dedykowane poszczególnym dziedzinom sportu, a nie przekazywane na kluby – wyjaśnia członek zarządu o dpowiedzialny m.in. za sprawy sportu.
O tym, jak zagospodarowane zostaną te pieniądze, mają zdecydować poszczególne związki. Każda akademia ma swój odrębny program i autonomiczne cele i sposoby ich osiągania, uzależnione od kształtu obecnego systemu szkolenia i chęci jego wzbogacenia czy uzupełnienia. Realizacja programów polega min. na organizacji zajęć prowadzonych przy udziale autorytetów i gwiazd w danej dyscyplinie, szkoleń i warsztatów trenerskich z zakresu nowoczesnych metod szkolenia, psychologii i systemów treningowych, współzawodnictwa sportowego pozwalającego porównać poziom sportowy, identyfikować talenty oraz korygować proces treningowy, realizacji badań diagnostycznych i monitoringu zawodników wybranych klubów województwa dolnośląskiego.
Trenerzy koordynatorzy tłumaczą, że środki te zostaną zagospodarowane m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu, organizację zgrupować, szkolenia dla trenerów, czy zwiększenie liczby treningów. – Ze środków, które przekazuje urząd marszałkowski, korzysta ogromna liczba uczestników. W tej chwili jest to około 300 młodych kolarzy w różnym wieku. Pomysł utworzenia akademii kolarskiej wspaniale uzupełnił i wprowadził nowe wartości do szkolenia młodzieży – mówi Bolesław Bałd z Dolnośląskiej Akademii Kolarstwa.
Siatkówka, piłka ręczna i kolarstwo – to pierwsze trzy dyscypliny, które otrzymują pieniądze w ramach tego projektu. Władze województwa nie wykluczają jednak, że w najbliższym czasie na Dolnym Śląsku powstaną akademie kolejnych dyscyplin sportowych. – Już dziś można śmiało powiedzieć, że równie dobrze mogłaby powstać akademia pływacka, bo pływacy w naszym regionie mają się bardzo dobrze i mamy fajne tradycje pływackie – zaznacza Michał Bobowiec.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze