To już pewne. Budzące kontrowersje oznaczenia "UA" i "D" znikną z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Drogowcy zlikwidują napisy, które już teraz są ledwo widoczne. Choć twierdzą, że rozwiązanie było "przydatne i czytelne dla kierowców", nie będę ich odnawiać. Co powstanie w zamian?
Od powstania eksperymentalnych oznaczeń "UA" i "D" na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia minęło już ponad dziewięć miesięcy.
Napisy, które wzbudziły niemałe kontrowersje, zaczęły z czasem tracić swój kolor i dnia na dzień stały się mniej widoczne dla kierowców. Okazuje się, że drogowcy nie będą odświeżać napisów, tylko je usuną. Zamiast nich pojawią się inne rozwiązania. Skąd taka decyzja, skoro według drogowców "kierowcy chwalili oznakowanie"?
- Wielu kierowców uważa, że oznakowanie, które zastosowaliśmy próbnie, jest przydatne i czytelne, jednak podjęto decyzję o zaprzestaniu stosowania tego rozwiązania. Oznakowanie nie będzie odnowione, a trwale usunięte w momencie wdrożenia alternatywnych rozwiązań - tłumaczy Tuwroclaw.com Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Czy to koniec ułatwień dla kierowców chcących jechać na Ukrainę, albo w kierunku Niemiec? - Przy węźle Wrocław Południe, nad łącznicami zostanie wybudowana bramownica z oznakowaniem i symbolem kraju, która ułatwi kierującym właściwy wybór kierunku jazdy - dodaje Magdalena Szumiata.
Kiedy będzie można spodziewać się zmian? Tego na razie GDDKiA nie wyjaśnia.
Przypomnijmy - ogromne litery "UA" pojawiły się na początku 2025 roku na jednym z pasów Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, przy skrzyżowaniu z autostradą A4. W zamyśle Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad miała to być podpowiedź, który z pasów obwodnicy Wrocławia kierowcy powinni zająć, by skręcić na A4 w kierunku ukraińskiej granicy. Litera "D" na sąsiednim pasie wskazuje z kolei kierunek jazdy w stronę Niemiec.
Zgodnie jednak z polskimi przepisami oznaczają one jednak coś zupełnie innego, niż planowali urzędnicy. Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych mówi wyraźnie, że "napisy i symbole" umieszczone na pasie ruchu oznaczają jego przeznaczenie dla konkretnych pojazdów, a nie kierunek jazdy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze