Reklama

Wrocław: 16 komunalnych kamienic podłączonych do elektrociepłowni

19/10/2020 16:14

Wrocławski magistrat chwali się kolejnym sukcesem w walce ze smogiem. Zakończył się właśnie proces przyłączania kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu z 16 kamienic zniknęło ponad 200 pieców węglowych.

Jeszcze w tym roku do elektrociepłowni mają zostać podłączone kolejne budynki komunalne. W sumie w tym roku zlikwidowanych ma zostać 420 pieców w 300 mieszkaniach zlokalizowanych w 29 budynkach należących do miasta.


– Dużo pracy przed nami, ponieważ kolejną zmianę ogrzewania zaplanowaliśmy na 2021 rok i obejmuje ona 43 budynki. W roku 2022 zmienimy ogrzewanie aż w 60 kamienicach. Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom, którzy w tym trudnym czasie wpuszczali ekspertów do swoich mieszkań, wykonawcom i wszystkim pracownikom zaangażowanym w ten proces - mówił Dariusz Kowalczyk, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania.

Reklama

Łącznie w latach 2020-2024 miasto zamierza zlikwidować „kopciuchy” w 315 budynkach, należących do gminy.


– We Wrocławiu do wymiany pozostaje 4 tys. pieców w budynkach w 100% należących do gminy, we wspólnotach mieszkaniowych 8 tys. pieców i 8 tys. w domach jednorodzinnych – podkreślał Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.


Z miejskich programów dofinansowań wymiany pieców mogą korzystać nie tylko lokatorzy mieszkań komunalnych, ale też i właściciele. W ramach programów KAWKA plus i termo KAWKA w tym roku ma zostać wydanych blisko 15 mln zł na wymianę pieców.

Reklama

- Wnioski do miejskiego programu KAWKA przyjmujemy w trybie ciągłym. Każdy, kto złoży dokumenty do 16 października, zostanie rozliczony jeszcze w tym roku. Po tym terminie wnioski zrealizujemy w 2021 roku. Czas jest bardzo ważny. W związku z rosnącą liczbą chętnych, wydłuża się czas oczekiwania na instalatorów, a maksymalna kwota dofinansowania kończy się w 2021 roku.  Przypominamy też, że po 2024 roku korzystanie z "kopciuchów" będzie karane (zgodnie z uchwałą antysmogową), a kwota mandatu może wynieść nawet 5 000 złotych - informowała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.



bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości