Reklama

Wrocław: 45 policjantów na 50 tys. mieszkańców. Policja: "Liczba etatów jest adekwatna"

02/10/2022 11:32

Komisariat policji Wrocław-Leśnica obsługuje kilka dużych zachodnich osiedli. Mieszkańcy skarżą się, że jest niewystarczający, co odbija się na lokalnym bezpieczeństwie. Tymczasem policja zapewnia, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Braki kadrowe, za mało samochodów, kiepskie warunki lokalowe - z takimi problemami boryka się komisariat policji Wrocław-Leśnica, który jest dedykowany osiedlom Leśnica ( w tym Stabłowice i Złotniki), Żerniki Wrocławskie, Nowe Żerniki, Maślice, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec i części Pracz Odrzańskich.


Są to osiedla, które w ostatniej dekadzie mocno się rozbudowały, liczba ich mieszkańców wzrosła kilkukrotnie i proces ten cały czas postępuje. Obecnie zamieszkuje je ok. 50 tys. osób. W takich warunkach potrzeba nawet kilkudziesięciu policjantów więcej, nie tylko do obsługi zdarzeń, ale również do patrolowania okolicy.

Reklama

Tymczasem komisariat przy Średzkiej 42 został otwarty w 2009 roku i niewiele się od tamtego czasu tam zmieniło. Aktualnie pracuje tam 45 policjantów. Rozwiązaniem organizacyjnym byłoby podniesienie jego kategorii, dzięki czemu miałby on więcej etatów i większy zakres odpowiedzialności. Ale na razie nie wchodzi to w grę. 


- Na chwilę obecną stanowisko Policji, dotyczące ilości etatów oraz kategorii Komisariatu Policji Wrocław-Leśnica, przestawia, że ilość ta jest odpowiednia i adekwatna do rejonu, w którego obrębie działa jednostka. Ilość mieszkańców nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę przy opracowywaniu struktur Komendy Miejskiej Policji. Szczególną uwagę przy tej kwestii odgrywa ilość zdarzeń, w tym zdarzeń o charakterze kryminalnym - mówi Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

Reklama

Mieszkańcy rozważają napisanie petycji w tej sprawie i wysłanie jej do Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Nie czują się bezpiecznie, mają zastrzeżenia do skuteczności działań policjantów. W lipcu ubiegłego roku wystosowali pierwszą taką petycję - w sprawie fali kradzieży na Stabłowicach i Złotnikach.


- Od kilku ładnych lat jest problem z policją z komisariatu w Leśnicy, byłem u nich wielokrotnie i zgłaszałem różne przestępstwa okolicznych bandziorów, oni niestety nie przyjmowali tych zgłoszeń, dopiero interwencja na szczeblu Komendy Miejskiej Policji przynosiła odpowiednie działania śledcze i prewencyjne - mówi Pan Ryszard, mieszkaniec Stabłowic.

Reklama

W tej sprawie będzie też interweniować Rada Osiedla Leśnica, która na codzienną współpracę z komisariatem nie narzeka, ale dostrzega jego niewydolność. Zamierza apelować do prezydenta Wrocławia i rady miejskiej o przeznaczenie środków na dodatkowe etaty dla policjantów oraz do komendanta wojewódzkiego o zmianę klasyfikacji komisariatu na wyższy. Radni i mieszkańcy rozważają też zasadność ulokowania komisariatu na Stabłowicach. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości