Reklama

Wrocław: biblioteka miejska czy stołówka szkolna? Spór na Oporowie

20/01/2022 18:01

Powierzchnia i standard biblioteki miejskiej w Szkole Podstawowej nr 15 na wrocławskim Oporowie stanęły pod znakiem zapytania. Padł bowiem pomysł, by wyodrębnić z niej miejsce na stołówkę szkolną, bo dzieci "jedzą obiady na kolanach".

Sprawa ujrzała światło dziennie po tym, jak Elżbieta Juszczak, kierowniczka Filii 3 MBP przy ul. Morelowskiego 43, przeczytała dokumenty Rady Miejskiej Wrocawia. Następnie opisała swoje wątpliwości w mediach społecznościowych.
 
"Pod koniec 2021 r. do dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej wpłynęło pismo, z którego wynika, że dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 15 nosi się z zamiarem odebrania ponad połowy powierzchni naszej bibliotece. Wiąże się to z odebraniem możliwości korzystania z naszej filii osobom poruszającym się na wózkach (jest ich wielu), jak również rodzicom z wózkami dziecięcymi. Zmusi to nas do zlikwidowania kącika dla dzieci i czytelni, nie pozwoli po pandemii wrócić do organizowania spotkań autorskich, odczytów, wykładów i koncertów oraz Klubu Włóczkersa. Utrudni to, a w dni, gdy szkoła nie pracuje, odbierze możliwość korzystania z toalet. Zostaniemy pozbawione pracowni z dostępem do dziennego światła." - pisze w poście Juszczak.
 
I pyta: "Czy po to przenoszono nas przed 16 laty do nowej siedziby, aby teraz powrócić do poprzednich standardów? Dlaczego dowiadujemy się o tym teraz, po kosztownym remoncie? Co z unijną dyrektywą o dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami?"
 
Według wstępnych założeń biblioteka z ponad 20 tys. książek mogłaby się skurczyć z 420 do 180 m kw. 
 
Wywołani do tablicy radni osiedlowi studzą emocje, pisząc, iż nie została jeszcze podjęta żadna decyzja, a wyznaczenie stołówki kosztem przesunięcia ściany biblioteki jest tylko jedną z opcji, którą rozważa magistrat. Z kolei szkoła, która nie odpowiedziała nam na zadane pytania, w sieci deklaruje współpracę z biblioteką w tej kwestii i podkreśla, że wniosek, skierowany do miasta, dotyczył wyłącznie potrzeby stworzenia stołówki.
 
Z pytaniem o to, czy jest jedyne możliwe rozwiązanie, zwróciliśmy się także do urzędu miasta. 
 
-  Jako jedna z opcji analizowana była modernizacja jadalni SP nr 15 poprzez dostosowanie części pomieszczeń Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po szczegółowej analizie i konsultacjach z przedstawicielami biblioteki z tej opcji rezygnujemy. Nie jest już ona brana pod uwagę - informuje Monika Dubec z wrocławskiego magistratu.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości