Reklama

Wrocław i Dolny Śląsk łączą siły w walce ze smogiem

28/09/2020 16:20

W poniedziałek marszałek województwa dolnośląskiego przekazał prezydentowi Wrocławia promesę na 22 mln złotych. Pieniądze mają zostać wykorzystane na wymianę starych pieców w mieszkaniach komunalnych. W ramach wspólnego programu realizowanego ze środków obu samorządów, z Wrocławia ma zniknąć 1,2 tys. „kopciuchów”.

– Dzisiejsze przekazanie promesy jest dobrym przykładem współpracy pomiędzy dwoma największymi samorządami z terenu województwa dolnośląskiego – powiedział marszałek Cezary Przybylski.


Pieniądze przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, czyli puli środków przyznanej samorządowi przez Unię Europejską. Wrocław w ramach wkładu własnego dołoży do realizacji projektu 10 mln złotych.


W ramach współpracy urzędów marszałkowskiego i miejskiego, w ciągu najbliższych dwóch lat, wymienionych ma zostać 1,2 tys. pieców węglowych. Środki będą przeznaczone zarówno na podłączenie mieszkań do elektrociepłowni, jak i wymianę źródeł ciepła na indywidualne kotły gazowe, a także działania promocyjne i edukacyjne dla mieszkańców, które mają poprawić świadomość na temat zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

– W strukturze wrocławskiego smogu bardzo duży udział mają piece pozaklasowe, które są zarówno w zasobie komunalny, ale też znajdują się w mieszkaniach prywatnych, często też na osiedlach domków jednorodzinnych. Takich pieców do wymiany mamy we Wrocławiu jeszcze 18 tys. – wylicza prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który tłumaczy, że ich wymiana jest jednym z priorytetów miasta i deklaruje, że do końca 2024 roku miasto wyda na modernizację ogrzewania 330 mln zł.



We Wrocławiu już teraz prowadzona jest akcja „Zień Piec”, w ramach której mieszkańcy mogą pozyskać nawet 15 tys. złotych na wymianę starego pieca (100% inwestycji, bez wkładu własnego) i termomodernizację swoich mieszkań. Od tego roku wnioski w ramach KAWKI+ przyjmowane są w trybie ciągłym.

Reklama

Urzędnicy przekonuję jednak, by planując wymianę pieca nie zwlekać zbyt długo. – W kolejnych latach kwota ta będzie stopniowo malała – tłumaczy Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia, która tłumaczy, że chcąc ubiegać się o dofinansowanie, najpierw powinniśmy znaleźć firmę, która podejmie się remontu finansowanego z programu KAWKA+. – To jest trochę taki model jak naprawa samochodu z ubezpieczenia. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą angażować swoich środków – mówi Szymczak Pomianowska .

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości