Reklama

Wrocław: Sesje rady miejskiej wciąż hybrydowe. Dlaczego?

26/05/2022 13:21

Mimo znacznej poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce wrocławska rada miejska nadal zwołuje posiedzenia w trybie hybrydowym. Zapytaliśmy, dlaczego.

W czwartek, 26 maja, w Polsce odnotowano 249 zakażeń koronawirusem, podczas gdy w szczytach epidemii COVID-19 było ich nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie. Od 16 maja 2022 r. w Polsce, zamiast stanu epidemii, obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Tymczasem Rada Miejska Wrocławia nadal działa w trybie hybrydowym. 


- Obecnie obowiązujące przepisy, utrzymujące stan zagrożenia epidemicznego, dają radom gmin możliwość odbywania sesji w trybie hybrydowym i wciąż samorządy mogą z tych przepisów korzystać. Spotkania o charakterze hybrydowym, w których część radnych, np. przewodniczący i wiceprzewodniczący rady, są w sali sesyjnej, a pozostali radni głosują i uczestniczą na odległość, zwiększają możliwości radnych, a nie je ograniczają - tłumaczy tę decyzję Katarzyna Sarka z Departamentu Prezydenta w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Reklama

I dodaje, że na czwartkowej sesji większość radnych uczestniczy w obradach osobiście (Klub Radnych Forum Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa: na 19 radnych 16 radnych jest w Ratuszu, a 3 na Teams; klub PiS - w obradach na 8 radnych 3 uczestniczy w sesji osobiście, a 3 - na Teams; Klub Nowa Nadzieja - na 9 radnych 2 radnych jest na sali sesyjnej, a 5 na Teams).


Miasto tłumaczy, że model hybrydowy zwiększa frekwencję radnych na posiedzeniach rady, ponieważ w przypadku choroby mogą uczestniczyć w nich zdalnie.













- Najgorsza forma prac, przeciwko której protestowaliśmy, to posiedzenia korsepondencyjne, to jest bez możliwości śledzenia debaty i uczestniczenia w pracach komisji przez mieszkańców. To była patologia, po naszej interwencji radni klubu Jacka Sutryka skończyli z takimi praktykami, mam nadzieję, że raz na zawsze. Sesje hybrydowe są bardziej transparentne i dostępne dla mieszkańców niż korespondencyjne, ale myślę, że też najwyższy czas już z nimi skończyć i wrócić do normalnych prac - komentuje Piotr Uhle, radny Nowej Nadziei.


 








Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości